Pestki arbuza – źródło cennych substancji, o których nie miałeś pojęcia!

Arbuz (Citrullus lanatus), inaczej zwany kawonem, to gatunek rośliny z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Pochodzi z centralnej i południowej Afryki, gdzie występują jego różne formy m.in. dzikie o gorzkich owocach, pastewne oraz dobrze nam znane- jadalne.

Owoce arbuza w 90% składają się z wody, a ich wartość energetyczna to ok. 40 kcal na 100 g, przez co stanowią idealną przekąskę dietetyczną. Dzięki zawartym w składzie arbuza kwasom organicznym (jabłkowym i cytrynowym), jego owoce mają przyjemny, słodki i bardzo orzeźwiający smak. Arbuz, obok pomidora i różowego grapefruita, jest głównym źródłem likopenu, który posiada właściwości chroniące organizm przed licznymi chorobami układu krwionośnego, a przede wszystkim przed nowotworem.

W miąższu owoców znajdują się liczne nasiona. To właśnie one – małe, czarne pestki, których zazwyczaj z wielką precyzją pozbywamy się z kawałków arbuza, zaliczane są do grona superfoods. Mają one zbliżoną wartość odżywczą do innych nasion i pestek, natomiast znacznie przewyższają walory odżywcze miąższu owocu. Są dosyć kaloryczne, gdyż 100g suszonych nasion dostarcza 557 kcal. Ponadto pestki arbuza bogate są w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B oraz w znaczące ilości minerałów takich jak: fosfor, magnez, mangan i cynk, a także potas i wapń. Na atrakcyjność pestek arbuza ma także wpływ korzystny skład aminokwasowy oraz obecność wielu związków o działaniu prozdrowotnym.

Białko z pestek arbuza zawiera kwas glutaminowy oraz argininę, która korzystnie wpływa na stan osób cierpiących na chorobę wieńcową oraz podwyższone ciśnienie krwi. Ważna jest także dla osób czynnie uprawiających sport, ponieważ przyspiesza regenerację komórek mięśniowych dzięki ich lepszemu dotlenianiu. Ponadto wpływa na zwiększenie syntezy hormonu wzrostu – somatotropiny, odpowiedzialnej za regenerację organizmu człowieka. Wśród innych aminokwasów, wchodzących w skład pestek arbuza, szczególne znaczenie mają tryptofan, kwas glutaminowy i lizyna, które korzystnie wpływają na układ nerwowy, polepszając koncentrację oraz zmniejszając zmęczenie wynikające z wytężonej pracy intelektualnej.

pestki arbuza - cenne właściwości-01

Z każdym kolejnym dniem prozdrowotne działania nasion znajdują coraz więcej potwierdzeń w badaniach naukowych. Obecnie stwierdza się, że pestki arbuza mają m.in. działanie przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeczyszczające, antyutleniające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, hamujące rozrost prostaty, przeciwcukrzycowe, obniżające ciśnienie krwi, wspierające pracę nerek i regenerację wątroby. Co więcej- spożywanie pestek arbuza korzystnie wpływa na wzmocnienie i nawilżenie włosów oraz poprawę wyglądu skóry. To wszystko za sprawą zawartych w nich składników mineralnych takich jak: żelazo, magnez, nienasycone kwasy tłuszczowe, czy antyoksydanty.
Sami widzicie, że te małe, czarne ziarenka małe są tylko z wyglądu, bo w środku posiadają ogromną moc.

Zastosowań pestek arbuza jest wiele. W niektórych rejonach świata, m.in. w Nigerii i krajach Środkowego Wschodu, z nasion arbuza pozyskuje się olej, w innych z kolei stosuje się je jako przyprawę, środek zagęszczający do zup, materiał do dekorowania potraw. Suszone i prażone nasiona stanowią również smaczną przekąskę pełną wartości odżywczych, która śmiało może zastąpić chipsy i słone paluszki.
Pestki przed zjedzeniem najlepiej uprażyć i obrać z łupinki. Należy rozłożyć nasiona na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni Celcjusza na 15 minut. Można przyprawić je do smaku, np. oliwą z oliwek i odrobiną soli, sokiem z limonki i ostrą papryką. dzięki czemu ich walory smakowe są jeszcze lepsze.

Jak sami widzicie te małe pesteczki oprócz wielu wartości odżywczych posiadają również szerokie spektrum zastosowania. Często możemy się również spotkać z opinią, że mogą posiadać one działanie rakotwórcze. Pamiętajmy- jeśli spożywamy je w umiarze i nie zastępujemy nimi wszystkich posiłków w ciągu dnia, nie wpłyną one szkodliwie na nasz organizm, wręcz przeciwnie- będą smaczną, zdrową i wzbogacającą naszą dietę przekąską.

pestki arbuza - koktajle orzeżwiające-01

Niektórzy z Was pewnie zapytają: A co w takim razie zrobić z czerwonym miąższem skoro dietetycy polecają pestki? 🙂 Miąższ arbuza można wykorzystać na wiele różnych sposobów – można z niego przygotować orzeźwiającą lemoniadę, pyszną sałatkę, a nawet chłodnik lub po prostu zjeść go w formie samodzielnej przekąski, albowiem i w nim ukrytych jest wiele cennych składników odżywczych i witamin.

Dietetyk_Karolina_Zetkowska-01

Karolina Żętkowska
dietetyk

 

Bibliografia: