13 maja w USA obchodzony jest narodowy Dzień Koktajli Owocowych. Jak w przypadku orzechów pekan, uważam że mamy kolejny powód by naśladować Amerykanów. Niewątpliwie koktajle muszą skrywać jakąś tajemnicę skoro poświęcono im dzień narodowy. Sięgając po owocowe koktajle warto jednak zachować umiar, w końcu sekretem pięknej sylwetki i dobrego samopoczucia jest zdrowy rozsądek w dokonywaniu wyborów żywieniowych.
Czym są koktajle?
Sama nazwa koktajli odnosi się do przystawki, najczęściej schłodzonej, wykonanej z mieszaniny pokrojonych, posiekanych lub zmiksowanych owoców. W Stanach, mianem koktajlu najczęściej określa się mieszaninę owoców takich jak: gruszki, ananasy, winogrona, wiśnie i brzoskwinie sprzedawaną w puszkach. Cały trick polega na tym, że receptura takich koktajli jest stała i co najciekawsze, zawarte w takich koktajlach owoce muszą zachować chociaż częściowo swoją strukturę. W Polsce nie ma regulacji prawnych mówiących o tym jaki rodzaj napoju możemy nazwać koktajlem.
Jak przygotowywać i podawać koktajle?
Pojawiające się w polskich domach owocowe koktajle to najczęściej znak, że temperatura za oknem dobiega ok. 20 stopni i wraz z nadejściem ciepłych dni w sklepach możemy kupić już owoce sezonowe, które idealne nadają się do koktajli. Napój ten to w końcu nic innego jak płynna forma podania owoców. Oprócz nich, w koktajlu możemy znaleźć wodę, mleko i jego przetwory bądź napoje roślinne jak mleko sojowe czy ryżowe.
Dzieci i ich mamy nie bez powodu uwielbiają koktajle. Dzieci przede wszystkim cenią je za smak, a mamy zaś wiedzą, że dzięki koktajlom mogą w łatwy sposób przemycić do diety dziecka, zalecaną porcję owoców w towarzystwie produktu mlecznego.
Warto wybierać, szczególnie te owoce, które są bogatym źródłem witaminy C: czarne porzeczki, truskawki, maliny. Chcąc zachować jak najwięcej wartości odżywczych, wybrane owoce powinniśmy dodawać do koktajli wraz ze skórką, dzięki czemu nasz napój zyska więcej witamin i błonnika. Warto pamiętać, że same owoce chociaż są źródłem wielu cennych minerałów oraz antyoksydantów, mogą powodować intensywny wzrost poziomu cukru we krwi. Dlatego ważne jest by łączyć je na przykład ze wspomnianymi produktami mlecznymi jak: półtłuste mleko, kefir czy jogurt naturalny.
Kiedy warto spożywać koktajle?
Na dobrą sprawę koktajl sprawdzi się w każdej sytuacji, pod warunkiem, że dobrze tolerujemy owoce. Jeśli po spożyciu owoców lub przyrządzonych z nich soków, odczuwamy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, mamy zdiagnozowaną nietolerancję fruktozy bądź ze względu na stan zdrowa musimy przestrzegać ścisłej diety, wtedy należy zrezygnować z koktajli (przynajmniej owocowych). Pozostałe osoby, mogą bez obaw wprowadzić do swojej diety koktajl owocowy jako idealny posiłek. Taki napój sprawdzi się jako doskonałe śniadanie, jeśli owoc zmiksujemy z produktem mlecznym i odrobiną płatków owsianych lub zjemy go z razowym pieczywem. Będzie również idealną samodzielna przekąska w formie drugiego śniadania lub podwieczorku. Niewątpliwie, koktajle owocowe nadają się dla osób szczególnie aktywnych fizycznie jako prosty w przygotowaniu posiłek okołotreningowy, który dostarcza organizmowi cukrów prostych oraz niezbędnego białka.
Niech każdy dzień w roku będzie idealnym dniem do przygotowania owocowego koktajlu, przede wszystkim dla tego, że sprawdzi się jako posiłek zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W gorące dni będzie idealnym sposobem na ochłodę, w pozostałe może zastąpić słodycze i tym samym stanowić naturalną słodką przekąskę. Smaczne, szybkie i proste koktajle mogą z powodzeniem zastępować posiłek, dostarczając wielu składników odżywczych.
Justyna Kondratowicz – dietetyk