Cynamon (Cinnamomum verum) jest drzewem należącym do rodziny Lauraceae, które rośnie w Indiach, Indonezji, Sri Lance, Brazylii oraz Wietnamie i Egipcie. Jest jedną z najstarszych przypraw, która powstaje przez wysuszenie kory drzewa. Wiecznie zielone drzewo cynamonowe osiąga rozmiary do około 10 metrów wysokości. Charakterystyczny smak i aromat cynamonu powoduje, że jest on częstym gościem w naszej kuchni, zwłaszcza w ten świąteczny czas.
Jaki cynamon wybrać?
Mimo, że istnieją cztery główne odmiany cynamonu, to dwie z nich: Cejloński i Cassia są zdecydowanie najpowszechniejsze. Najbardziej cenionym jest cynamon Cejloński z uwagi na swój słodki smak. Odmiana ta jest bardziej miękka i podatna na zmielenie. Jest jednak dostępna przeważnie w sklepach specjalistycznych. Odmiana Cassia zaś, jest zdecydowanie bardziej twarda i ciemniejsza. Zazwyczaj właśnie ona gości w naszych sklepowych.
Do czego dodać cynamon?
Cynamon ma przyjemny, słodkawy, korzenny zapach i smak. Najważniejszym jego składnikiem są olejki lotne, garbniki, żywice, śluzy oraz skrobia. Przyprawa ta jest powszechnie wykorzystywana w gastronomii. Nadaje się do dań słodkich, jak również pikantnych. Stosuje się ją do jagnięciny, do potraw z ryżu, deserów czy ciast orzechowych a także do piwa grzanego. Cynamon w laskach natomiast dodaje się głównie do kompotów i soków owocowych oraz win.
Cynamon znany od wieków
Cynamon był wykorzystany do celów leczniczych od najdawniejszych czasów. W tradycyjnej medycynie chińskiej stosowano go w zwalczaniu przeziębień, wzdęć, nudności czy biegunki. Używany był także na poprawę apetytu oraz jako przyprawa dodająca energii i witalności. Należy pamiętać, że niektóre odmiany cynamonu zawierają duże ilości kumaryny, związku, który może uszkadzać wątrobę. Sprawdzajmy zatem, czy kumaryna znajduje się w produktach z cynamonem, a także w samych przyprawach, kupowanych przez nas samodzielnie.
Dlaczego warto zaprosić cynamon do naszej świątecznej kuchni ?
- Starta kora drzewa cynamonowego łagodzi dolegliwości trawienne i zapobiega nudnościom, wzdęciom i biegunkom.
- Jest doskonałym źródłem manganu, błonnika, żelaza i wapnia.
- Badania wykazały, że zaledwie 1/2 łyżeczki cynamonu dziennie może obniżać poziom złego cholesterolu LDL.
- Częste i regularne spożywanie potraw z dodatkiem sproszkowanej kory drzewa cynamonowego sprawia, iż zmniejsza się zagrożenie zachorowania na cukrzycę typu II. Niektóre badania sugerują, że cynamon może mieć wpływ na regulację poziomu cukru we krwi.
- Cynamon wykazuje zdolności wspomagające, przy leczeniu nadmiernej kolonizacji grzybiczej przewodu pokarmowego.
- Badania dowodzą, że aromat cynamonu poprawia funkcje poznawcze oraz pamięć.
- Naukowcy donoszą, że cynamon zwalcza bakterie E.coli. Dodawany do żywności, hamuje bowiem rozwój bakterii i psucie się żywności, co czyni go naturalnym konserwantem.
- Nadaje niepowtarzalny smak potrawom.
W ten Świąteczny czas warto zatem, oprócz Mikołaja zaprosić do stołu także tę korzenną przyprawę, która swym charakterystycznym aromatem pozwoli oddać się magii Świąt.
Mgr inż. Monika Turniak, dietetyk