Żywność ekologiczna zawiera więcej witamin i minerałów niż żywność typowa zwana konwencjonalną. Co więcej wolna jest od szkodliwych substancji chemicznych. Warto wprowadzić w codzienną dietę produkty ekologiczne pod warunkiem, że posiadają one ważne certyfikaty gwarantujące wysoką jakość i bezpieczeństwo żywności. Należy pamiętać, że zdrowie oraz dobre samopoczucie w dużej mierze zależą właśnie, od jakości spożywanej żywności.
Rolnictwo przemysłowe, z czym to się je?
Rolnictwo przemysłowe zwane też konwencjonalnym, polega na szybkiej i masowej produkcji żywności dążącej do uzyskania w krótkim czasie wysokich plonów. Taki rodzaj upraw wiąże się ze stosowaniem licznych substancji chemicznych takich jak pestycydy, sztuczne nawozy, środki przyspieszające wzrost plonów, hormony, pasze modyfikowane genetycznie czy antybiotyki. Substancje te nie pozostają obojętne dla organizmu człowieka i środowiska naturalnego.
Moda na ekologię, czyli za i przeciw żywności ekologicznej.
Ekologiczna żywność staje się modna i ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Zwolennicy uznają ją za zdrowszą i lepszą od tradycyjnych produktów pod każdym względem. Przeciwnicy natomiast zarzucają rolnikom, że celowo zawyżają dwukrotnie ceny żywności i zwą ją ekologiczną, która tak naprawdę niczym nie różni się od żywności konwencjonalnej. Jaka jest prawda?
Fakty o żywności ekologicznej.
Żywność ekologiczna to żywność wytwarzana w certyfikowanych gospodarstwach podlegających ciągłym inspekcjom na każdym etapie produkcji. Uprawa warzyw i owoców oraz hodowla zwierząt w rolnictwie ekologicznym odbywa się bez użytku substancji chemicznych, dozwolone jest jedynie stosowanie naturalnych nawozów. Zabronione jest również używanie pasz modyfikowanych genetycznie oraz pochodzenia zwierzęcego. Zwierzęta hodowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego karmione są paszami produkowanymi w danym gospodarstwie rolnym. Właśnie te rygorystyczne wymogi podwyższające czas i nakłady finansowe na produkcję wpływają na wysokość ceny żywności ekologicznej.
Co wyróżnia żywność ekologiczną?
Jak pokazują badania naukowe żywność ekologiczna zawiera więcej witamin C, A, D, żelaza, magnezu, potasu, fosforu, wapnia oraz związków działających przeciwnowotworowo zwanych antyoksydantami. Stosowanie naturalnych nawozów pozwala na redukcję zawartości szkodliwych azotanów i pestycydów. Ponadto produkt ekologiczny zawiera o wiele mniej od typowego barwników, substancji słodzących i zapachowych oraz „złych tłuszczów” typu trans. Zdaniem konsumentów żywność ekologiczna ma też lepsze walory smakowo- zapachowe i jest łatwiejsza w przechowywaniu ze względu na niższą zawartość wody, a większą zawartość składników odżywczych.
Uwaga na eko- podróbki!
Produkt opisany, jako „naturalnie ekologiczny”, „zdrowy”, „tradycyjny” nie zawsze jest żywnością ekologiczną, ponieważ często takie opisy produktów są tylko hasłami reklamowymi zachęcającymi do kupna. Certyfikowana żywność ekologiczna opisywana jest za pomocą określeń: bio, eko, organic, a na opakowaniu takiego produktu powinien widnieć przede wszystkim unijny EKO- znak, nazwa oraz numer jednostki nadającej certyfikat. Takie oznakowanie daje pewność, że produkt jest bezpieczną dla zdrowia żywnością ekologiczną. Istotny jest fakt, że certyfikaty odnawiane są każdego roku, a jakość żywności stale monitorowana.
Kliknij tutaj aby zobaczyć unijne logo produktów ekologicznych
Podsumowując…
Żywność ekologiczna jest coraz bardziej popularna, tańsza i łatwiej dostępna. Produkty ekologiczne mają wiele zalet i mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Najważniejsze jest jednak, aby w codziennym jadłospisie nie zabrakło warzyw i owoców niezależnie od rodzaju ich produkcji.
Alicja Skubis- dietetyk.