Dżemy owocowe- truskawkowe i malinowe

Dżemy owocowe- truskawkowe i malinowe

Przygotowanie:

Produkty sklepowe- choć wyglądem przypominają te konfitury przygotowywane przez babcie, w rzeczywistości zawierają dużo konserwantów, cukru i syropu glukozowo-fruktozowego. Dlatego warto poświecić chwilę czasu i przygotować własne, domowe przetwory owocowe, dzięki temu macie kontrole nad tym co znajduję się w waszym gotowym produkcie. Erytrytol (inaczej erytrol) to słodzik o zerowym indeksie glikemicznym, dzięki czemu jest bezpieczny dla cukrzyków. Ma bardzo niską kaloryczność (100g produktu= 20kcal) przy czym jest prawie tak samo słodki jak zwykły cukier- jego słodycz to około 70%. Środek żelujący użyty w przepisie w składzie zawiera: skrobię ziemniaczaną, mączkę chleba świętojańskiego, skrobię kukurydzianą, cytrynę, substancję żelującą (pektyna, guma guar).



Wartość kaloryczna 1 słoiczka 185g: 115kcal



Przepis na 6 słoiczków dżemów truskawkowych o masie 185g i 1 słoiczek dżemu malinowego



Składniki:

  • 1,5 kg truskawek
  • 0,5 kg malin
  • 80-100 ml soku z cytryny
  • 30 g substancja słodząca- erytrytol
  • Środek żelujący do konfitur bezglutenowy biovegan skład: skrobia ziemniaczana, mączka chleba świętojańskiego, skrobia kukurydziana, cytryna, substancja żelująca (pektyna, guma guar).- 1 opakowanie

Przygotowanie:

Rozpocząć od usunięcia szypułek truskawek. Następnie należy dokładnie umyć owoce w zimnej wodzie po czym zasypać owoce cukrem i odstawiłam na ok. 1h w celu puszczenia soków. Świeże owoce są wystarczająco słodkie i dlatego warto ograniczyć ilość cukru dodanego, co na pewno wpłynie korzystnie na kaloryczność produktu. Jest to również składnik konserwujący, więc jego niewielki dodatek zapewni trwałość produktu. Całość zblendować na niejednolitą konsystencję, dodać środek żelujący i dokładnie wymieszać. Na początku gotować na dość dużym ogniu, aby owoce oraz ich sok się zagotował. Dodać sok z cytryny. Po zagotowaniu zmniejszyć ogień i gotować około 2h, co jakiś czas mieszając w celu odparowania nadmiaru wody i zagęszczeniu dżemu. Słoiczki do naszych przetworów odpowiednio wcześniej wyparzyć wrzącą wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem. Przelać dżem do słoiczków i zakręcić nakrętkę. Można pasteryzować w garnku z wrzącą wodą kilka minut lub też wypełnione dżemem gorące, zamknięte słoiczki odwrócić do góry dnem do czasu ostygnięcia. Pasteryzacja zabezpieczy zawartość słoika przed kontaktem z powietrzem, a jednocześnie usunie wszelkie drobnoustroje, które mogły dostać się do przetworów w trakcie ich przygotowywania lub nakładania dżemu do słoików.



dżemy owocowe


Dietetyk_Aleksandra Radomska-01


Aleksandra Radomska
dietetyk