Woda a odchudzanie. Pij wodę i chudnij!

Woda a odchudzanie, odchudzenie, dietetyk, jak zdrowo żyćKażdy dietetyk, ustalając dietę redukcyjną dla swojego klienta, zawsze uwzględnia odpowiednią ilość wody. Jest to bardzo ważne, dlatego że pijąc wodę, która sama w sobie nie posiada wartości energetycznej, spalasz większą liczbę kalorii. Kolejną zaletą picia wody jest zmniejszenie uczucia głodu przez wypełnienie żołądka. Wypij przed posiłkiem co najmniej szklankę wody, a do zaspokojenia odczucia głodu będziesz potrzebował znacznie mniejszą ilość jedzenia. Tę zależność potwierdzają liczne badania naukowe. Aby przyspieszyć metabolizm warto zaraz po przebudzeniu, przed śniadaniem wypić szklankę zimnej wody. Rola wody w procesie redukcji masy ciała jest nieoceniona.

Jaką wodę do picia powinieneś wybrać?

Wody butelkowane dostępne na rynku dzielimy na :

  • Wody źródlane – niskozmineralizowane (zawartość rozpuszczonych składników mineralnych od 50 – 500 mg/l)
  • Wody średniozmineralizowane (500 – 1500 mg/l)
  • Wody wysokozmineralizowane (1500 – 4000 mg/l)
  • Wody lecznicze – posiadające specyficzne właściwości farmakodynamiczne.

Kupując wodę musisz zwrócić uwagę na etykietę z tyłu butelki i sprawdzić ilość rozpuszczonych składników mineralnych. Najlepszym wyborem dla Ciebie będzie woda mineralna średniozmineralizowana. Zawiera ona optymalną ilość makro i mikroelementów. Jeżeli jesteś osobą bardzo aktywną fizycznie i intensywnie ćwiczysz albo pracujesz w wysokich temperaturach to najlepszym wyborem będzie woda mineralna wysokozmineralizowana. Lepiej sprawdzi się w uzupełnianiu utraconych z potem soli mineralnych.

Wody źródlane, czyli niskozmineralizowane nie są polecane dla osób dorosłych i aktywnych fizycznie. Mała zawartość elektrolitów zawartych w tej wodzie nie uzupełnia organizmu w pierwiastki. Picie dużej ilości takiej wody może mieć wręcz negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu i paradoksalnie prowadzić do odwodniania. Woda o niskim stopniu mineralizacji rozpuszcza elektrolity i jednocześnie obniża objętość osocza. W tej sytuacji może dojść do niedoborów ważnych minerałów m.in. sodu, potasu lub magnezu. Co może objawiać się zmęczeniem, częstymi skurczami mięśni, rozdrażnieniem czy brakiem apetytu. Taka woda jest polecana tylko do przygotowywania posiłków dla niemowląt (nie mają one jeszcze odpowiednio ukształtowanego układu trawiennego i nerek, by mogły przyjmować składniki mineralne. Na tym etapie rozwoju minerały dostarczane są wyłącznie z mlekiem matki).

Pamiętaj! Wody przeznaczone do żywienia dzieci powinny mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka – adnotacja potwierdzająca na etykiecie.

Oprócz ogólnego stopnia mineralizacji, czytając etykietę wody, warto sprawdzić jakie dokładnie substancje rozpuszczone zawiera oraz w jakiej ilości. Najzdrowsze są wody mineralne zawierające co najmniej:

 

  • 50 mg/l magnezu – przeciwdziała zmęczeniu i bolesnym skurczom mięśni
  • 150 mg/l wapnia – dla mocnych i zdrowych kości i zębów
  • 250 mg/l siarczanów – mają korzystny wpływ na pracę wątroby i trzustki, działają odtruwająco
  • 600 mg/l wodorowęglanów – działają alkalizująco (odkwaszająco)
  • powyżej 200 mg/l sodu – bardzo ważny składnik dla osób aktywnych fizycznie

Czy woda niegazowana jest lepsza od gazowanej?

Nie ma znaczenia czy będziesz pił wodę gazowaną, czy też niegazowaną. Dwutlenek węgla, naturalnie dodawany do wód butelkowanych, nie ma negatywnego wpływu na procesy fizjologiczne i równie skutecznie wody te nawadniają organizm. Wody gazowane często są wybierane ze względu na atrakcyjniejszy smak i szybsze zaspokojenie uczucia pragnienia, co wiąże się z delikatnym drażnieniem kubków smakowych przez tak zwane bąbelki czyli wyżej wspomniany dwutlenek węgla. Jednak wiele osób odczuwa pełność w żołądku lub lekką zgagę po spożyciu wody gazowanej – szczególnie jest to zauważalne wśród sportowców. Dlatego wybór zależy od Twoich indywidualnych preferencji.

Łukasz Subsar – student dietetyki spec. sportowa