Poznaj pięć kroków do szczupłej sylwetki!

Poznaj pięć kroków do szczupłej sylwetki!

Od lat szukasz diety cud. Oczekujesz, że znajdziesz drogę do boskiego ciała, wiecznego szczęścia, długiego życia, zdrowia, poczucia spełnienia. Jesteś gotowa na wiele poświęceń. Potrafisz doskonale wizualizować przyszłość, ale nie staje się ona teraźniejszością…. Kupiłaś już super sukienkę kilka rozmiarów mniejszą… ona nadal czeka…. 

Brzmi znajomo?

Czy rzeczywiście tak jest, że szczupli są szczupli bez wysiłku?

Czy robią coś inaczej?

Zobacz, czy podejmując swoje wcześniejsze działania zwracałaś uwagę na te pięć zachowań, które cechują osoby szczupłe.

1. Umiem odróżnić głód od ochoty na coś 

Czy kiedy zaczynasz jeść, dzieje się tak dlatego, że masz pusty żołądek? Czy niekoniecznie, ale postanawiasz coś zjeść? Głód narasta powoli, a zachcianka pojawia się jak grom z jasnego nieba. Skupia na sobie myśli i wywołuje burzę emocji. Twoje zachowanie w sytuacji, kiedy pojawia się zachcianka jest kluczowe. Czy ulegasz i natychmiast zjadasz to, co w zasięgu ręki? Czy myślisz: Chętnie bym to zjadła, ale niedawno jadłam…nie zjem tego. Jeżeli nie wiesz jakich zachowań jest u Ciebie więcej, zacznij obserwować. Zapisz swoje obserwacje w autoanalizerze. Jeżeli zobaczysz, że zdarza Ci się jeść mimo pełnego żołądka, zadziałaj. W momencie, kiedy pomyślisz, że chcesz coś zjeść  zastanów się, czy to naprawdę wynika z głodu. Jeżeli tak, to czas na posiłek. Jeżeli to zachcianka, uświadom sobie, kiedy będzie następny posiłek. Jeżeli głód pojawi się wcześniej przesuń porę posiłku.

2. Jem tyle ile trzeba, nie przejadam się

Martwisz się, że będziesz odczuwać głód przed kolejnym posiłkiem? Jest Ci przykro, że nie możesz jeść tego co chcesz, ile chcesz, kiedy chcesz? To powoduje, że zjadasz więcej niż trzeba. Tak już się przyzwyczaiłaś do ciężkości po posiłku, że uważasz to za normę.

Dlaczego tak robisz?

Być może chcesz pokazać gospodarzowi, że doceniasz to, co przygotował?

Być może coś wyjątkowo Ci smakuje i nie chcesz przestać jeść?

Dajesz sobie prawo do szaleństw bo to wyjątkowa okazja?

Jest bardzo prawdopodobne, że jeżeli Twoim celem jest uzyskanie sytości zjesz zbyt dużo. Zmiana zachowania wymaga czasu i treningu ale jest możliwa.

3. Mam dobre wyczucie tego ile zjadam.


Oblizujesz nóż od tortu. Zjadasz resztki z dziecięcego talerza. Zjadasz ostatnią łyżkę zupy, żeby się nie zmarnowała. Myślisz, że kalorie, których dostarczasz nie mają większego znaczenia. Zdarza Ci się świadomie nie zauważać tego co zjadłaś, aby nie psuć sobie humoru? Te myśli nie są dla Ciebie wspierające. Nie pomogą Ci schudnąć i prowadzą do konkretnych zachowań. Zanim podejmiesz działanie zastanów się, czy pojawiająca się myśl zachęca Cię do działania, które przyniesie Ci pozytywne rezultaty, czy wręcz przeciwnie. Szukaj rozwiązań, a nie wymówek. Zapisuj to co zjadasz, możesz robić zdjęcia. Jeżeli masz zwyczaj zjadania drobnych przekąsek, zdecyduj że jesz posiłki w określonych porach i nic pomiędzy. Jeżeli nie wiesz ile dany produkt dostarcza energii, sprawdź na opakowaniu, zobacz w aplikacji, czy na stronie www.ilewazy.pl.

4. Umiem poradzić sobie z emocjami bez jedzenia

Osoby szczupłe potrafią zadbać o swój komfort emocjonalny. Sięgają po ćwiczenia, aby rozluźnić spięte mięśnie po trudnym dniu. Rozmawiają z bliską osobą. Potrafią uspokoić się stosując techniki oddechowe. Osoby, które wielokrotnie podejmowały nowe diety, nie mają takiej umiejętności. Jedyne rozwiązanie widzą w jedzeniu. Jest zasadnicza różnica między tymi sposobami działania. W pierwszej sytuacji działanie skutkuje długofalowo. Drugie rozwiązanie działa szybko, ale na krótko.

5. Wiem że moja masa ciała może się wahać.

Oooo nieee…….!!! Wrzeszczysz na głos lub do środka siebie. Weszłaś na wagę i zobaczyłaś + 0,5 kg. Natychmiast uruchamia się lawina myśli.

Nigdy nie schudnę! To niesprawiedliwe! O nie, a tak się starałam… Osoby, które utrzymują masę ciała po schudnięciu nauczyły się w takich sytuacjach wdrażać plan B. Nie rozpaczają tylko, zmniejszają kolejne posiłki lub więcej ćwiczą.

Zatem są dwie wiadomości. Dobra i zła. Dobra jest taka, że inspirując się zachowaniem osób szczupłych będziesz szczupła. Wiadomość zła jest taka, że potrzeba na to czasu i cierpliwości. Wybór należy do Ciebie. Diety, zabiegi bariatryczne, catering, programy, wyzwania, to świetne pomocne narzędzia. Będą skuteczne wtedy, kiedy dodasz do nich trwałą zmianę myślenia, aby na trwałe zmieniły się Twoje działania. Jeżeli już wiesz, że mimo wiedzy potrzebujesz towarzysza w procesie zmiany skorzystaj z pomocy diet coacha. Zapraszam Cię na konsultację.