Dieta Dukana czy naprawdę taka skuteczna i jakie niesie ze sobą zagrożenia? (cz.2)

Dr Elisabeth Weichselbaum ostrzega, że dieta wysokobiałkowa, przy niewielkim spożyciu błonnika często powoduje silne zaparcia, ale to nie jedyna przyczyna dla której powinno się rozważyć jej stosowanie.

Inne zagrożenia wynikające z diety Dukana:
-Efekt jo-jo – mimo zapewnień autora diety o braku efektu jo-jo, wiele osób, ją stosujących, szybko powróciło do wagi wyjściowej. Powodem jest nasilone łaknienie i zwiększona ochota na jedzenie.

Kwasica ketonowa produktem ubocznym spalania tłuszczów są ciała ketonowe, a ich kumulacja prowadzi do wzrostu kwasowości krwi, określanej jako kwasica ketonowa. Kwasica prowadzi co utraty łaknienia, nudności, bóli brzucha i wymiotów, a to tylko niektóre z objawów.

-Zaparcia– znaczny niedobór błonnika prowadzi do zaparć.

-Zmęczenie, zaburzenia koncentracji.


-Niedobory składników mineralnych
– Dieta Dukana może być przyczyną niedoboru mikro- i makroskładników mineralnych, głównie wapnia, magnezu i potasu. Ponieważ ich wchłanianie w przypadku dużej zawartości białka, jest utrudnione.

-Miażdżyca
– stosowanie diety Dukana powoduje wzrost cholesterolu LDL we krwi, spowodowanego nieograniczonym spożyciem, wraz z produktami zwierzęcymi – tłuszczów nasyconych.

-Zaburzenia wodno – elektrolitowe
– dieta Dukana ze względu na niedobory sodu i potasu może prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej w organizmie wraz z jej wieloma niekorzystnymi następstwami zdrowotnymi.

-Niedobory antyoksydantów- niedobory w diecie dotyczą nie tylko składników mineralnych, ale również pełniących rolę antyoksydantów roślinnych walczących z wolnymi rodnikami: ß-karotenu i witaminy E oraz C, a także polifenoli, występujących w warzywach i owocach. Antyoksydanty wzmacniają odporność, zapobiegających chorobom cywilizacyjnym. Ilość warzyw i owoców w diecie Dukana jest zdecydowanie zbyt niska.

Osteoporoza– nadmiar białka to także wzmożona praca i zwiększona filtracja nerek powodująca znaczną i niebezpieczną utratę wapnia z kośćca, co może doprowadzić do osteoporozy.

-Nadciśnienie i kamica nerkowa- białko spożywane w nadmiarze może prowadzić do kamicy nerkowej i niewydolności nerek, co w skrajnych przypadkach kończy się dializami. Choroba ta polega na tworzeniu się złogów ze składników moczu i ich odkładaniu w obrębie układu moczowego. Udowodniono, że duży wzrost liczby zachorowań łączy się ze zwiększonym spożyciem białka zwierzęcego i niewystarczającą ilością przyjmowanych płynów.

-Hiperwitaminoza – uszkodzenie wątroby- przy spożywaniu białek w nieograniczonych ilościach może dojść do hiperwitaminozy – nadmiaru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a po pewnym czasie do uszkodzenia wątroby, w której są magazynowane.

-Dna moczanowa- długotrwałe zakwaszenie organizmu, spowodowane dietą bogatą w białka a ubogą w węglowodany, może zwiększyć ryzyko rozwoju dny moczanowej. Polega ona na odkładaniu się złogów kryształków moczanów w mięśniach, w tkance podskórnej i stawach, co prowadzi do zapalenia stawów.

-Przewlekła choroba nerek- dieta Dukana może mieć niekorzystny wpływ na pracę nerek i wątroby, zwłaszcza gdy narządy te są uszkodzone, a więc gdy zalecana jest dieta ubogo białkowa.

-Ryzyko zgonu– dotychczasowe badania wskazują, iż diety nisko węglowodanowe, w tym wysokobiałkowe mogą zwiększać ryzyko zgonów sercowo-naczyniowych i zgonów ogółem.

Na czym polega i co się je dieta Dukana dowiedz się z (cz.1) KLIKNIJ

Podsumowanie.
Znane są motywy osób, które stosują tę dietę mimo to, niezrozumiałe jest godzenie się z powyżej opisanymi zagrożeniami jakie niesie stosowanie tej diety. Choć wiele osób stosujących dietę Dukana osiąga spadek wagi, to zdaniem specjalistów od żywienia i lekarzy jest ona bardzo niebezpieczna.

 

Szukasz diety, ale nie wiesz którą wybrać?
Zapytaj eksperta o najlepszą dietę dla Ciebie i postaw na racjonalne odchudzanie [SZUKAJ]

Kamil Kaczmarczyk – dietetyk