Lekkie przepisy Wielkanocne

warsztaty dla rodziców

Przygotowanie:

Święta Wielkiej Nocy są czasem niezwykłym – po zimie budzi się do życia przyroda, dzień jest już dłuższy, aż chce się żyć! Wyczekujemy z niecierpliwością świątecznych dni, które są okazją do spotkań z bliskimi i wspólnego biesiadowania. Zadbaj o to aby wielkanocne smakołyki i skutki przejedzenia nie odebrały Ci energii do życia i dobrego nastroju. W tym roku zafunduj swojej rodzinie zdrowe święta!

Dietetycy z poradni Mój Dietetyk podpowiedzą Ci jak to zrobić:

Zaplanuj swoje wielkanocne menu. W dobrze przemyślanym jadłospisie może się znaleźć i jajko i pasztet, mazurek i wielkanocna baba, indyk i pieczone ziemniaki i wszystko to co tradycyjnie pojawia się w święta na polskich stołach. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre potrawy są dużo bardziej kaloryczne od innych. Przyjrzyj się więc tabeli kaloryczności potraw i pomyśl co warto wybrać i w jakiej ilości.

Pamiętaj o złotej zasadzie różnorodności i umiarkowanych porcji. Jeżeli jesteś aktualnie na diecie zapytaj swojego dietetyka o kaloryczność swojego jadłospisu i przemyśl ile możesz zjeść żeby nie przekroczyć tej ilości.

Wielkanocne śniadanie niech będzie obfite, ale bogate w wiosenne warzywa. Jak tradycja nakazuje jaja muszą pojawić się na naszych stołach, staraj się jednak ograniczyć do 2-3 jaj, aby nie dostarczyć organizmowi zbyt dużej dawki cholesterolu. Wysokokaloryczny majonez zastąp sosami sporządzonymi na bazie jogurtu lub chudego twarożku, chrzanem i ćwikłą. Wypróbuj naszych przepisów na pasztety, rolady i pieczone mięsa, które na pewno zachwycą Twoich gości lekkością i aromatem.

W ciągu dnia udaj się na długi rodzinny spacer lub wspólny jogging po parku lub lesie. Czas spędzony w ten sposób będzie na pewno radosny, a Ty będziesz czuł satysfakcję zamiast wyrzutów sumienia z przejedzenia.

W ciągu świąt stół w Twoim domu niech będzie zastawiony owocami a nie ciastem. Lepiej żeby swoim wyglądem kusiło Cię mango, ananas czy gruszka aniżeli kaloryczne placki czy czekoladki. Niech Święta staną się okazją do odkrywania smaku nieznanych lub rzadko jedzonych owoców.

Pamiętaj by każdemu posiłkowi towarzyszyła porcja niskokalorycznych warzyw, dostarczą Ci one dużo witamin, minerałów i błonnika, który zapewni uczucie sytości.

Jedz powoli i dobrze przeżuwaj, w ten sposób ułatwisz sobie trawienie. Nie zapominaj też o napojach bez kalorii – woda i herbaty ziołowe lub owocowe usprawnią perystaltykę jelit i poprawią uczucie sytości!

Proponujemy ciekawe, smakowite potrawy na świąteczne obiady i desery dla całej rodziny, które pomogą zaoszczędzić Ci sporo kalorii. Namów swoich bliskich na zdrowe święta, przekonaj ich że świąteczne smakołyki nie muszą być wysokokaloryczne i niezdrowe oraz że niskokaloryczne potrawy mogą być równie pyszne.

Pobierz:
* Wielkanocne lekkie przepisy – plik PDF
* Kaloryczność potraw wielkanocnych – plik PDF

 

Bezpłatny eBook z przepisami