Od czego zacząć odchudzanie – praktyczne wskazówki dla początkujących

Dieta i zdrowie

Kiedy decydujesz się na odchudzanie, podejmujesz jedną z ważniejszych decyzji dotyczącą swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Utrata wagi może przynieść Ci liczne korzyści w postaci poprawy poziomu energii, zmniejszenia ryzyka występowania chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie i oczywiście podniesienie samooceny. Niestety wiele osób rozpoczyna to przedsięwzięcie bez odpowiedniej wiedzy i planu, co w konsekwencji doprowadza do frustracji i braku widocznych efektów. W tym artykule podpowiemy Ci, od czego zacząć, aby osiągnąć trwałe i zadowalające rezultaty.

Zdefiniuj swoje cele

Określenie swoich celów jest niezwykle ważnym pierwszym krokiem w drodze do udanej redukcji masy ciała. Przede wszystkim Twoje zamiary powinny być konkretne, mierzalne i osiągalne. Na przykład, zamiast powiedzieć sobie “chcę schudnąć”, postaraj się być bardziej precyzyjny i określ konkretniej zadanie w sposób: “chcę schudnąć 10 kilogramów w ciągu 5 miesięcy”.

Ponadto pomyśl również o tym, dlaczego chcesz zredukować masę ciała. Jaki jest Twój głębszy powód? Czy chcesz poprawić swoje zdrowie, mieć więcej energii, lepiej się czuć w swoim ciele czy zyskać większą pewność siebie? Określenie swoich motywacji sprawi, że będziesz bardziej zaangażowany i skoncentrowany na swoich dążeniach do celu.

Stwórz dobry plan żywieniowy

Na początek zacznij od zrozumienia swoich obecnych nawyków żywieniowych. Śledź, co jesz przez kilka dni, aby lepiej poznać swoje przyzwyczajenia i zidentyfikować obszary do poprawy. Następnie spersonalizuj swój plan żywieniowy, uwzględniając swoje preferencje kulinarne, potrzeby kaloryczne i ewentualne ograniczenia dietetyczne. Planuj już dzień wcześniej, co będziesz spożywał następnego dnia i z wyprzedzeniem przygotowuj posiłki dzięki temu zawsze będziesz miał pod ręką zdrowe przekąski kiedy w ciągu dnia dopadnie Cię głód.

Ważnym elementem przygotowywania jedzenie jest również chodzenie na zakupy z gotową listą niezbędnych produktów i zawsze z pełnym żołądkiem. Dobrym rozwiązaniem kiedy nie radzimy sobie z nadwagą, jest konsultacja z dietetykiem, który pomoże ustalić Ci konkretny plan działania i zbilansuje Twoją dietę oraz wskaże popełniane błędy żywieniowe.

Jedz o stałych porach dnia

Regularne posiłki są kluczem do zdrowego odchudzania, pomijając je, wielce prawdopodobne jest, że wieczorem będziesz odczuwać głód i zamiast zdrowej i pożywnej sałatki sięgniesz po wysokokaloryczną przekąskę, którą zapchasz swój żołądek. Kompulsywne jedzenie jest jedną z wielu przyczyn kłopotów z wagą, a stosując zbilansowaną dietę, nigdy nie powinieneś odczuwać głodu. Jeśli jednak tak się dzieje, przyjrzyj się kaloryczności i jakości swojego menu, ponieważ być może nie jesz wystarczająco pożywnie.

Pamiętaj, że odchudzanie nie powinno być traktowane jako krótkoterminowy cel. Ważne jest, aby wypracować zdrowe nawyki żywieniowe i wprowadzić do swojej codziennej rutyny takie aktywności fizyczne, które będą z Tobą na stałe. Unikaj drastycznych diet i skup się na długoterminowej zmianie stylu życia.