Imbir na odchudzanie

Zdrowe nawyki żywieniowe

Imbir jest niewątpliwie cennym składnikiem zdrowej diety, a spożywanie go może przynieść sporo korzyści. Spotkać go można w formie przypraw, syropów, a nawet suplementów. Spora ilość osób stosuje go po to, by schudnąć, natomiast jeszcze większa zastanawia się, czy takie postępowanie ma sens. Dowiedz się, czy imbir ma działanie odchudzające.

Do czego stosować imbir? Imbir na odchudzanie

Imbir jest produktem bardzo uniwersalnym. Możemy dodawać go do dań kuchni azjatyckiej, wzbogacać nim tradycyjne, polskie dania, a także wykorzystywać do smoothie, zup, sosów, deserów czy zimowych herbat rozgrzewających. Można znaleźć go w formie przyprawy – w postaci wysuszonej i sproszkowanej oraz świeżej, którą najczęściej ucieramy lub kroimy na plasterki. Zdecydowanie nie można odmówić mu wszechstronności w kuchni, jednak czy ma właściwości odchudzające? Jak może wpłynąć na nasze zdrowie?

Właściwości prozdrowotne imbiru – czy imbir odchudza?

W badaniach na szczurach wykazano, że suplementacja imbiru obniżała u nich poziom glukozy we krwi. Testowano zarówno zdrowe osobniki, jak i te, u których w sztuczny sposób wywołano wcześniej cukrzycę. W literaturze znaleźć można również informacje o tym, że imbir ma działanie:

  • hipolipemizujące, które jest pożądane u osób, mających zbyt wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów,
  • przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • przeciwkrzepliwe – pomocne w leczeniu udarów niedokrwiennych czy miażdżycy.

Trzeba jednak zauważyć, że w badaniach codziennie stosowano określoną dawkę imbiru, która podawana była w odpowiedniej ilości, w wybranej formie. Co jednak z działaniem odchudzającym? Rzeczywiście, imbir zawiera związki, które mogą być pomocne w procesie odchudzania. Trzeba jednak zaznaczyć, że stosowanie go nie przyniesie żadnych znaczących czy dostrzegalnych gołym okiem efektów w zakresie redukcji masy ciała.

Jak schudnąć? Czy uwzględniać imbir w diecie odchudzającej?

Żeby schudnąć, należy spożywać mniej kalorii, niż wynika z zapotrzebowania kalorycznego. Wcale nie znaczy to, że trzeba być głodnym czy spożywać mniejsze objętościowo potrawy. Dobry dietetyk bez najmniejszych problemów zaplanuje indywidualną dietę, w której znajdą się lubiane przez Ciebie produkty i duże posiłki. Jeżeli lubisz imbir, ten może być świetnym składnikiem zdrowej diety i dodatkiem, który możesz stosować podczas zrzucania zbędnych kilogramów. Jego wykorzystywanie w jadłospisie nie jest jednak obowiązkowe do tego, by ograniczać masę ciała.

Jak wygląda zdrowa dieta odchudzająca?

Zdrowa dieta odchudzająca to nie spożywanie imbiru, ale jedzenie nieco mniejszej ilości kalorii. Musi uwzględniać białka, węglowodany i tłuszcze w odpowiednich proporcjach, a dodatkowo powinna pokrywać zapotrzebowanie na mikroelementy takie jak np. magnez, fosfor, miedź czy żelazo. Trzeba pamiętać też o wystarczającej ilości wody, a w codzienne nawyki dobrze wprowadzić także aktywność fizyczną. Ponieważ samodzielne ułożenie zbilansowanej diety jest bardzo trudne, podczas odchudzania (i nie tylko!) zaleca się korzystanie z usług dietetyków.