Naleśniki – z czym to się je?

roladki-z-nalesnika-na-slodko

Skąd się wzięły naleśniki?

Dzień naleśnika (z ang. Pancake Tuesday lub Pancake Day) jest dniem poprzedzającym Środę Popielcową, pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest odpowiednikiem naszego Polskiego „Śledzika”. Przygotowywanie tego dnia naleśników było świetnym sposobem na zużycie jajek, mleka, cukru i mąki przed 40 dniami postu. Wielki Post nakazuje bowiem powstrzymanie się od jedzenia obfitych i tłustych potraw. W krajach anglosaskich, takich jak Kanada czy Stany Zjednoczone, przyjęło się spożywanie naleśników szczególnie w tym dniu.

Czym są naleśniki?

Amerykańskie i kanadyjskie naleśniki są zazwyczaj serwowane na śniadanie. Ciasto różni się od polskiego odpowiednika głównie dodatkiem sody oczyszczonej. Do „pancake’ów” można dodać też maślankę, jagody, truskawki, banany, jabłka, czekoladę, ser i cukier. Smacznym dodatkiem są przyprawy typu wanilia, cynamon czy gałka muszkatołowa. Typowy amerykański naleśnik ma grubość 1 cm. Popularnie polewa się go syropem klonowym lub serwuje z masłem, dżemem, masłem orzechowym, orzechami, owocami, miodem.

Naleśniki są bardzo popularną i lubianą potrawą również w Polsce. Nie ma chyba osoby, która choć raz ich nie spróbowała, zwłaszcza w dzieciństwie! Podobnie jak w amerykańskiej wersji, są to placki usmażone z ciasta, które składa się mąki, wody lub mleka oraz jajek, a następnie wypełniane jest farszem. W kwestii tej jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia, ponieważ naleśniki można spożywać zarówno na słodko, jak i wytrawnie.

Na wytrawnie i na słodko

Dawniej w kuchni polskiej popularne były paszteciki z naleśników, dzisiaj zwane krokietami. Podaje się je jako osobne danie lub dodatek do czystych wywarów. Usmażony naleśnik należy wypełnić farszem, zrolować w kształt charakterystyczny dla krokietów i panierować, po czym ponownie usmażyć na patelni. Innym sposobem podania naleśników jest zapieczenie ich z sosem lub cienką warstwą startego sera, np. parmezanu. Z naleśników można również utworzyć tort, przekładając kilka sztuk farszem i układając je jeden na drugim.

Naleśniki na słodko można podawać z serkiem, twarogiem, owocami, sosem owocowym, czekoladowym, karmelowym, konfiturami, masą orzechową, lodami, czy też ze śmietaną. Formować naleśniki można na różne sposoby. Możesz utworzyć z nich rulony, chusteczki, trójkąty kornety, a nawet sakiewki.

Warto wiedzieć

  • mąkę pszenną można zastąpić gryczaną, mieszanką mąki pszennej lub pełnoziarnistą
  • im więcej mąki, tym grubsze są naleśniki
  • jeżeli dodasz ubite białka jajek, to ciasto będzie bardziej puszyste
  • aby uzyskać naleśniki w ładnym żółtym kolorze, należy dodać więcej żółtek niż białek
  • przy wyrabianiu ciasta mleko można w połowie zastąpić wodą lub piwem
  • do ciasta można dodać 40-80 gramów masła klarowanego lub oliwy, naleśniki nie będą wtedy suche
  • przygotowując naleśniki na słono, do ciasta można dodać posiekane świeże zioła: natkę pietruszki, szczypiorek, koperek, bazylię, tymianek, kolendrę, estragon
  • pomiędzy usmażeniem kolejnych naleśników należy usuwać pozostałe na dnie patelni resztki przypalonego ciasta

Warto się zainspirować

Roladki z naleśnika na słodko

Naleśnikowa pizza

Kalina Lieder- studentka dietetyki