Dla kogo odpowiednia jest dieta skandynawska?

O diecie skandynawskiej mówi się, że jest jedną z najzdrowszych na świecie. Czym zasłużyła sobie na tak zaszczytne tytuły? Jej sekretem jest spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb oraz surowych warzyw.



Produkty zbożowe powinny być pełnoziarniste

Pełnoziarniste produkty zbożowe, a więc ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż i pełnoziarnisty makaron to cenne źródła błonnika. Reguluje on pracę jelit, pomaga usuwać cholesterol i toksyny z organizmu. Dodatkowo produkty pełnoziarniste dostarczają nam witamin z grupy B.



Ryby niezwykle ważne

Niezwykle ważnym elementem diety skandynawskiej jest spożywanie dużej ilości ryb. Dostarczją one niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te oddziałują pozytywnie na cały nasz organizm- układ krążenia, układ odpornościowy czy wygląd skóry. Lepiej wybierać świeże ryby, niż przetworzone (konserwowe, wędzone). Mają one większą wartość odżywczą.



Surowe warzywa cennym żródłem witamin

Kolejnymi produktami diety skandynawskiej są warzywa spożywane na surowo. Dzięki temu, że nie są one poddawane obróbce termicznej nie tracą cennych witamin i minerałów. Zawarte w warzywach związki pomagają usuwać toksyczne wolne rodniki. Poza tym warzywa są niskokaloryczne i sycące. Dzięki temu ich duże spożycie pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.



Ruch-istotny warunek zdrowia

Skandynawczycy dbają nie tylko o dietę, ale również o aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia są poza dietą niezbędne do cieszenia się długim zdrowiem.



Dieta skandynawska – dla kogo?

Dieta skandynawska to dieta dla każdego, komu zależy na zdrowym odżywianiu. Nie jest trudna do zastosowania. Produkty w niej zawarte dostępne są w każdym kraju. Jej zasady korelują z zaleceniami żywieniowymi przygotowanymi dla Polaków. Szczególną korzyść odniosą z niej osoby z podniesionym poziomem cholesterolu lub innymi chorobami układu krązenia.



Autor: Marta Heller-Surowiec, dietetyk kliniczny, diet coach