Dieta kopenhaska

Sprawdzimy na czym polega, jak się ją stosuje, czy są dobre efekty, a może efekty uboczne?
Bierzemy pod lupę dietę kopenhaską, trzynastodniową, zwaną też kawową.

Na czym polega dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska, jak jedna z jej nazw, wskazuje że trwa właśnie 13 dni, podczas których autorzy zalecają ściśle określone produkty. Dzienna ilość kalorii jaką przyjmuje osoba na diecie waha się między 500 a 800kcal to bardzo mało, biorąc pod uwagę dzienne zapotrzebowanie kobiety dla przykładu 33 lata, 1,75cm wzrostu, masa ciała 60 kg, zawartość tkanki tłuszczowej 27% wynosi około 1900 kcal na dobę.

Oznacza to, że podaż dostarczanej energii podczas stosowania diety kopenhaskiej jest nawet trzykrotnie niższa od całkowitego dziennego zapotrzebowania. Jest nawet mniejsza od podstawowej przemiany materii która dla kobiety z naszego przykładu wynosi 1320kcal. PPM, czyli podstawowa przemiana materii jest to ilość energii niezbędna do podtrzymania niezbędnych procesów żywicowych związanych z oddychaniem, krążeniem krwi, biciem serca, czy metabolizmem.

Wytyczna diety kopenhaskiej

Przesz 13 dni, tylko 3 posiłki dziennie o bardzo niskiej kaloryczności i tak dla przykładu:

  • 09:00 Śniadanie, przeważnie jest takie samo, czyli czarna kawa z łyżek cukru lub zielona herbata.
  • 13:00 Obiad, zamiennie jest ich kilka: pierś z kurczaka 150g pieczona, lub grillowana, inna możliwość: 200g wołowiny, 6 liści sałaty, skropionej oliwą i mały owoc np. jabłko.
  • 18:00 Kolacja: pół szklanki kompotu z owocami, oraz nie cała szklanka jogurtu naturalnego.
  • Pory posiłków powinny zostać stałe +-30min.
  • Należy stosować suplementy multiwitaminowe.
  • Pic minimum 2 litry wody dziennie.

Efekty diety kopenhaskiej wg jej autorów

Dieta kopenhaska jest bardzo restrykcyjna, trwa stosunkowo krótko – tylko 13 dni. Według założeń ma przyczynić się do utraty 7 – 20kg, przeważnie jest to do 8 kg. Głównym jej celem jest redukcja masy ciała oraz poprawa metabolizmu przez picie 2 litrów wody dziennie, która jest do tego niezbędna.

Dieta kopenhaska nie jest polecana przez lekarzy i dietetyków, kto szczególnie nie powinien jej stosować?

Diety trzynastodniowej nie mogą stosować: osoby cierpiące na choroby przewlekłe, sportowcy, kobiety w ciąży, dzieci, oraz osoby starsze. Wady tej diety to: efekt jo-jo, szybki przyrost masy ciała po zakończeniu diety, niska podąż niezbędnych składników pokarmowych, deficyt mikro i makro składników, błonnika, oraz witamin. Dieta jest monotonna i często prowadzi do omdleń u osób ją stosujących.

Podsumowanie

Dieta kopenhaska ma bardzo wiele wad, a tylko kilka zalet. Nazywają ją dietą ostatniego ratunku, ale co po utracie kilogramów skoro już po zakończeniu kuracji waga wraca, często z nawiązką. Dieta ta nie uczy prawidłowego zachowania i nie wyrabia dobrych nawyków żywieniowych, a podczas jej stosowania i po jej zakończeniu pojawiają się niemiłe efekty uboczne, takie jak osłabienie, jo-jo, czy osłabione włosy i paznokcie.

Znajdź najlepszego dietetyka w Twojej okolicy i postaw na racjonalne odchudzanie <<< KLIKNIJ

Kamil Kaczmarczyk – dietetyk