Wszechobecna w kuchni, wykorzystywana zarówno do przyrządzania potraw mięsnych, jak i deserów. Jagoda o wyrazistym, kwaśnym smaku. Przeczytajcie do jakich zadań specjalnych możecie używać jej właściwości na co dzień.
1. Pomaga w walce z przeziębieniem – dzięki zawartości sporej dawki witaminy C (50mg w 100g owocu), cytryna wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego. Jesienią i zimą szczególnie warto więc wzbogacić naszą dietę w cytryny!
W stanach zapalnych jamy ustnej czy zapaleniu migdałków, zalecane jest płukanie jamy ustnej czy gardła letnią wodą z sokiem z cytryny.
2. Zapobiega starzeniu się skóry – regularne spożywanie cytryn pozwoli dłużej cieszyć się młodym wyglądem. Zawierają one bioflawonoidy, które mają właściwości antyoksydacyjne tzn. neutralizują wolne rodniki, które wpływają m.in. na starzenie się organizmu. Witamina C zawarta w cytrynie jest też niezbędna do produkcji kolagenu-czynnika, który odpowiada za elastyczność skóry. Stosowana bezpośrednio na skórę, pomaga niwelować przebarwienia.
3. Obniża ciśnienie krwi – dzięki zawartości potasu pomaga w obniżaniu ciśnienia tętniczego. Leczenie nadciśnienia tętniczego warto rozpocząć od właściwej diety i zmiany stylu życia. Oczywiście w diecie nie powinno zabraknąć cytryn, ale warto również wzbogacić dietę w inne owoce i warzywa.
4. Zapobiega ciemnieniu warzyw i owoców – skropienie niektórych warzyw i owoców (np. selera, pieczarek, awokado, jabłek, gruszek) sokiem z cytryny zapobiega ich ciemnieniu, dzięki czemu zachowują swój naturalny kolor.
5. Niezastąpiona w potrawach rybnych – dzięki zawartości jonów H+, odpowiadających za jej kwasowy charakter, neutralizuje charakterystyczny zapach ryb. Ułatwia też trawienie, co jest kolejnym powodem dla którego warto dodawać ją do potraw rybnych i mięsnych.
6. Pomaga w uśmierzeniu bólu głowy – niedobór witaminy C może skutkować bólami głowy. Dzięki temu, że cytryny zawierają sporą dawkę tej witaminy, mogą łagodzić bóle głowy. Niektórym pomaga też sam zapach cytryny.
7. Przyspiesza gojenie ran – w dawnych czasach cytryna była stosowana jako środek przyspieszający gojenie ran oraz do ich odkażania. Podczas gojenia, zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta, warto więc wzbogacić wtedy dietę w cytrynę, lub inne produkty bogate w tę witaminę (np. paprykę,czarną porzeczkę). Cytrynę można stosować też zewnętrznie np. na siniaki, pomoże to szybciej je zagoić.
8. Niezastąpiona w problemach ze stawami – spożywanie cytryn szczególnie zalecane jest przy problemach ze stawami. Działają one moczopędnie, dzięki czemu przyczyniają się do skuteczniejszego usuwania kwasu moczowego. Właściwość ta jest szczególnie ważna dla osób chorujących na dnę moczanową. Substancje zawarte w cytrynie działają też przeciwzapalnie, co jest cenione we wszelkich zapalnych stanach organizmu.
9. Zapobiega zaparciom – codzienne picie na czczo wody z sokiem z cytryny pomoże w walce z zaparciami. Cytryna zawiera błonnik pektynowy, który dzięki swoim właściwością reguluje pracę jelit.
10. Poprawia pracę wątroby – powszechnie znana jest właściwość cytryny polegająca na działaniu detoksykacyjnym. Cechę tę zawdzięcza między innymi pobudzaniu wątroby do produkcji żółci.
Podsumowując nie możemy spodziewać się cudów twórczych skutków spożywania cytryn. Natomiast wiele osób odczuwa poprawę samopoczucia dzięki wprowadzeniu do codziennego menu szklanki wody z wyciśniętym sokiem z połowy cytryny na czczo. Pamiętajmy, że zdrowy styl życia to podstawa naszego dobrego samopoczucia. Zadbajmy więc o prawidłowo zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną, a nasz organizm na pewno nam podziękuje!
Marta Heller-Surowiec
dietetyk kliniczny, diet coach