Szkodliwe wspomaganie odchudzania

Efektywne czy efektowne?

Suplementy diety stały się dość popularne, pojawia się ich coraz więcej na rynku. Cieszą się dużym zainteresowaniem natomiast czy są efektywne? W reklamie widać ich magiczne działanie i skuteczność. Czy aby na pewno tak jest? Czy wiesz czym jest suplement? Jakich się wystrzegać?

Sama nazwa suplement z łacińskiego supplementum oznacza dodatek, uzupełnienie. Natomiast suplementy diety zgodnie z ustawą o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia to środki spożywcze, które mają uzupełniać twoją normalną dietę. Stanowią one skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych i innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Suplement oferowany jest dla Ciebie najczęściej w postaci skoncentrowanej – jako tabletki, kapsułki, proszek lub płyn.
Pamiętaj jednak że suplement to nie lek!

Suplementy i składniki jakich nie polecamy w firmie Mój Dietetyk

Mimo, że istnieje wiele środków, które mają pozytywny wpływ na organizm, na polskim rynku znajduje się również wiele suplementów, które przynoszą więcej szkód niż pożytku. Zapoznaj się z nimi, aby wiedzieć po co na pewno nie powinieneś/nie powinnaś sięgać:

Stymulanty – czyli substancje działające pobudzająco, psychoaktywne (np. kofeina, efedryna, geranamina). Przeciwwskazane dodatkowo dla osób z chorobami serca, układu krążenia, wątroby, żołądka z wysokim ciśnieniem. Powodować mogą bezsenność, utratę apetytu, wysokie ciśnienie krwi.

Środki przeczyszczające – produkty roślinne, związki chemiczne lub leki wzmagające perystaltykę jelit, przyspieszając nienaturalnie wypróżnianie. Stosowane bez potrzeby, mogą rozleniwiać jelita działając niekorzystnie na regularne wypróżnianie.

Środki hamujące łaknienie – zmniejszają uczucie głodu, ograniczając tym samym potrzebę jedzenia. Ich przyjmowanie może wiązać się z niedostarczeniem składników odżywczych dla organizmu w odpowiedniej ilości. Zazwyczaj przynoszą krótkotrwały efekt i zwiększony powrót głodu.

Składniki bez potwierdzonej skuteczności w spalaniu tłuszczu – HMB, L-karnityna, jagody ACAI, kwas hydroksycytrynowy (HCA).

Składniki suplementów, których należy unikać :

  • Efedryna – podobna chemicznie do amfetaminy, może powodować bóle głowy, nudności, wymioty, negatywny wpływ na układ oddechowy i układ krążenia.
  • Yohimbina (johimbina hydrochloride) – może wywoływać bóle głowy, drżenie lub drętwienie mięśni, podnosić ciśnienie.
  • DMAA (geranium – 1,3 dimethylamylamine) – wpływ negatywny na nastrój, niepokój, obniżenie libido.
  • DNP (2,4-Dinitrophenol) – substancja toksyczna, pestycyd, trucizna.
  • Sibutramina – związek hamujący łaknienie. Negatywny wpływ na układ krążenia, zwiększenie ryzyka zawału serca, udaru mózgu.

Dla przykładu lista substancji zabronionych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

Dopuszczalne:

  • Termogeniki – substancje naturalnie występujące w żywności, przyspieszające przemianę materii, podnoszące temperaturę komórek, nasilają procesy termogenezy czyli produkcji ciepła w organizmie. Należą do nich kofeina, guarana, zielona herbata, ostre przyprawy. W nadmiarze mogą powodować wzrost akcji serca, podwyższać ciśnienie krwi.
  • Uzupełniające niedobory składników odżywczych w sytuacjach kiedy niemożliwe jest zapewnienie w odpowiednio zbilansowanej diecie takich jak np.witamina D, probiotyki.

Nie wolno przekraczać dopuszczalnych dawek.

Należy unikać suplementów które:

  • gwarantują spektakularne efekty w krótkim czasie (np. reklamowane suplementy spalające tkankę tłuszczową)
  • nie zawierają wymienionych wszystkich składników w składzie (np. gdy wyciąg z oregano podawany jest tylko w opisie produktu, a nie ma go wymienionego w składzie)
  • mieszanek firmowych bez wyszczególnionych składników (opatentowana formuła suplementu, bez wyszczególnienia rodzaju i ilości substancji)
  • zawierających dużą ilość różnych składników w produkcie (np. suplement zawierający kilkanaście różnych dodatków)

Minusy suplementów diety:

  • mogą wchodzić w interakcje z lekami oraz z innymi suplementami diety, składnikami
  • mogą zawierać substancje niedozwolone
  • mogą zafałszowywać wyniki badań laboratoryjnych
  • mogą zawierać za małą ilość substancji w stosunku do zapotrzebowania
  • może wystąpić przedawkowanie
  • możliwy brak działania

Pamiętaj, że bez odpowiednich nawyków żywieniowych i regularności w aktywności fizycznej wszystkie uzyskane efekty nie zostaną utrzymane. Dlatego nie polecamy suplementów zastępujących składniki odżywcze w diecie lecz uzupełniające o działaniu korzystnym na zdrowie. „Piramida żywienia i aktywności fizycznej” – to od niej musisz zacząć żeby móc efektywnie spalać tkankę tłuszczową. Jeśli liczysz na stałe i pewne efekty twoją podstawą powinny być racjonalne żywienie i wysiłek fizyczny, nie dodatki. Ten sposób na pewno odchudzi Ciebie, a nie tylko Twoją kieszeń.

Dodatkowo działanie suplementów może okazać się “pomocne”, ale tylko podczas okresu stosowania. Organizm adaptuje się do otrzymywanych składników i z czasem efektywność danego środka się zmniejszy. Pozostaje Ci więc sięganie po coraz to silniejsze substancje lub zwiększanie dawki, które w nadmiarze będą wpływać niekorzystnie na Twoje zdrowie. Zastanów się czy warto.

Brak kontroli nad suplementami, zawartą ilością składnika podaną przez producenta i zawartymi składnikami powinno tym bardziej dać Ci do myślenia. Suplementy powinny być stosowane w celu zmniejszenia ryzyka lub uzupełnienia niedoboru składników odżywczych oraz w sytuacjach, kiedy niemożliwe jest zapewnienie odpowiednio zbilansowanej diety.
Stosowanie ich powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem lub dietetykiem.

Dietetyk_Robert Lipert

Robert Lipert
dietetyk

Znajdź swój:
Szczęśliwy Sposób Odżywiania

 

Bibliografia: