Jak przekonać się do owsianki?

Wiele osób na słowo ”owsianka” reaguje negatywnie. Czy należysz do tych osób? Kojarzy Ci się ona z niesmaczną, nudną papką, którą częstowano Cię w przedszkolu czy w domu na śniadania? A tymczasem owsianka może być naprawdę atrakcyjna i warto ją wprowadzić do codziennego jadłospisu. Dlaczego? Przeczytaj a pokochasz owsiankę.

Owies znany od wieków
Owies uprawiano w północnej i środkowej Europie już w latach 1800-700 lat p.n.e. Ceniono go za doskonałe cechy agrotechniczne. W medycynie ludowej napar z owsa stosowany był przy wysokich gorączkach, przeciwskurczowo, przeczyszczająco i wzmacniająco. Na przełomie wieków XIX i XX używano naparu z owsa jako preparatu do leczenia uzależnienia opiumowego i jako środka ograniczającego sięganie po papierosy.

Owsiane bogactwo składników odżywczych

Wśród produktów zbożowych owies charakteryzuje się szczególnie cennym składem i właściwościami. Owies i jego przetwory zawierają wartościowe frakcje białek, lipidów i sacharydów. Są dobrym źródłem witamin z grupy B: B1, B2 i B6, witaminy PP, oraz potasu, wapnia, magnezu, żelaza, miedzi, manganu, tlenków siarki, tlenków fosforu, cynku, molibdenu, krzemu, jodu, kobaltu. Witaminy z grupy B m.in. poprawiają pamięć, koncentrację, działają łagodząco na układ nerwowy, związki siarki i fosforu działają korzystnie na włosy, skórę, paznokcie. Żelazo, molibden, kobalt są odpowiedzialne za procesy krwiotwórcze. Witamina E i związki polifenolowe: kwasy fenolowe, flawonoidy mają działanie przeciwutleniające, to znaczy, że mają zdolność łączenia się z metalami, uniemożliwiając ich udział w niekorzystnych dla naszego organizmu procesach utleniania. Główną zaletą płatków owsianych jest to, że są one cennym źródłem błonnika, który między innymi pomaga usuwać szkodliwe toksyny z organizmu. Dodatkowo dostarczają także węglowodanów, które zapewniają przypływ sił witalnych.

Owsianka na śniadanie czy w formie przekąski między posiłkami to idealne dietetyczne danie. Niski indeks glikemiczny i duża wartość odżywcza sprawiają, że jest pożądanym składnikiem dobrze zbilansowanej diety. Dostarcza mnóstwo składników odżywczych przy stosunkowo niewielkiej ilości kalorii, likwiduje uczucie głodu, wypełniając przewód pokarmowy oraz spowalnia opróżnienie żołądka, dzięki czemu odczuwa się długo sytość. Z tego powodu płatki owsiane są wskazane dla osób chcących zredukować masę ciała, sportowców czy pacjentów z cukrzycą.

Owsianka wcale nie musi być nudna!

Jest to bardzo prosta i szybka w przyrządzeniu potrawa. Przygotowanie jej zajmuje około 3-5 minut. Tyle czasu bez najmniejszego problemu można wygospodarować każdego dnia przed pójściem do pracy czy szkoły zapewniając sobie pyszne i zdrowe śniadanie. A wystarczy tylko do ugotowanych na mleku lub wodzie płatków dodać swoje ulubione dodatki i cieszyć się smakiem. Powidła, owoce, orzechy, pestki, a może miód? Zastanów się jakie połączenia smaków lubisz najbardziej i komponuj je według własnych upodobań. 

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do spożywania owsianki koniecznie przeczytaj o korzyściach jakie niesie jej spożywanie:

  • da Ci szybkie i długotrwałe uczucie sytości,
  • zahamuje wahania cukru we krwi,
  • pobudzi przemianę materii,
  • zwiększy sprawność fizyczną i umysłową,
  • obniży poziom cholesterolu we krwi,
  • poprawi perystaltykę jelit,
  • zmniejszy zapadalność na raka jelita grubego,
  • korzystnie wpłynie na uchyłki jelitowe i żylaki odbytu,
  • jest pyszną, szybką do przygotowania i zdrową przekąską.

Przepis na owsiankę

Dietetyk Julita Ptak

Literatura:

1. Czerwińska D., Wartość odżywcza i zdrowotna owsa, Przegląd Zbożowo-Młynarski, 2010, nr 4, s. 10–11.
2. Gąsiorowski., Owies – chemia i technologia, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań 1995.
3. Gąsiorowski H., Owies w żywieniu człowieka, Przegląd Zbożowo-Młynarski, 2003, nr 4, s. 2–4
4. Makowska A.: Zbożowe produkty śniadaniowe. Przegląd Zbożowy. Młyn., 2002, 9, 23-25.