Gospodarka lipidowa – popraw swoje zdrowie w kilku krokach

Zapewne słyszałeś o tym, że choroby cywilizacyjne jak i powikłania tych chorób stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów w dzisiejszych czasach. Choroby cywilizacyjne takie jak: miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze to przypadłości, nad, którymi każdy z nas ma władzę, lecz nie zawsze wiemy jak tą władze sprawować. Świadome żywienie oraz aktywność fizyczna stanowi jeden z najlepszych sposobów na prawie całkowite wykluczenie objawów powyżej wymienionych chorób. Dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób radzić sobie z problemami związanymi z gospodarką lipidową, zdecydowanie poświęć chwilę na przeczytanie tego tekstu.

Gospodarka lipidowa to określenie, które dotyczy wartości wszystkich elementów, które określa się mianem tłuszczy. Do tych czynników zaliczamy np. poziom: cholesterolu czy trójglicerydów. Zapewne słyszałeś już, że zbyt wysokie stężenia tych składników, które określa się, jako hipercholesterolemie bądź hipertrójglicerydemie stanowią niezwykle niebezpieczną sytuację w przypadku, kiedy odnosimy się do prawidłowego funkcjonowania naszego serca oraz innych obszarów Twojego organizmu.

Nieprawidłowa gospodarka lipidowa ma oczywisty wpływ na proces miażdżycorodny, który stanowi niezwykle podstępne zagrożenie Twojego życia. Miażdżyca to choroba naczyń, która powoduję zmniejszenie ich przepływu, przez co, krew znajdująca się w Twoim ciele nie dopływa do poszczególnych organów czy części ciała tak jak powinna. Zwężone tętnice stanowią bardzo interesujące miejsce, w których bardzo chętnie swoją obecnością może zaszczycić nas zator, który jest bezpośrednią przyczyną niewydolności serca, a w tym zawału czy udaru.
Aby ustrzec się przede tego rodzaju zagrożeniami, można podjąć kilka kroków, które mają na celu poprawę składu chemicznego Twojego ciała, w związku, z czym będzie to miało bardzo korzystny wpływ na gospodarkę lipidową, ale także i na funkcjonowanie całego Twojego organizmu.

Kroki do uzdrowienia

Dietetyka to nauka, która zajmuję się zagadnieniami związanymi ze świadomym odżywianiem. Jest to bardzo dobry pomysł na to, aby skutecznie radzić sobie z chorobami, które zbierają ogromne żniwo w dzisiejszych czasach wśród ludzi. Jako, że indywidulane plany żywieniowe stanowią bardzo skutecznie kroki w przypadku różnych dolegliwości, zdecydowanie w takiej sytuacji nie powinniśmy czekać ani minuty dłużej. Zwrócenie się do dietetyka będzie naprawdę rozsądnym podejściem, gdyż pozwoli nam to na wdrożenie planu żywieniowego, który ma na celu uzdrowienie naszego ciała z dnia na dzień. Na rynku istnieje wiele specjalistycznych przychodni zajmujących się tymi zagadnieniami, jedną z polecanych jest oczywiście: http://www.mojdietetyk.pl
Plany żywieniowe przygotowywane pod specyficzne jednostki chorobowe związane z gospodarką lipidową uwzględniają wiele czynników, które mają na celu poprawę stanu chorego.

Do tych czynników można zaliczyć:

  • odpowiednie spożycie kwasów tłuszczowych,
  • uzupełnienie diety w błonnik,
  • spożywanie probiotyków oraz związków antyoksydacyjnych
  • zalecanie aktywności fizycznej, która przy odpowiednim żywieniu sprawi, iż nasz organizm bardzo szybko pozbędzie się zbędnego balastu, który stanowi pożywkę dla niekorzystnych dla nas związków.

Kwasy tłuszczowe

Najważniejszym elementem diety w przypadku zaburzeń gospodarki lipidowej jest oczywiście spożycie tłuszczu w ciągu dnia. Wiele osób w trakcie jednego posiłku potrafi zjeść tyle tłuszczu, ile jest mu potrzebne na cały dzień. Nie jest to najbardziej rozsądnym podejściem, bowiem zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy wynosi ok. 1g/kg masy ciała. Dlatego jeśli osoba waży 70kg, to powinna zjadać w ciągu dnia ok. 70g tłuszczu. Wybór spośród tłuszczy jest także ciężkim tematem, bowiem tłuszcze można podzielić na nasycone (niepolecane w duże ilości), oraz nienasycone( zwane jako korzystne). Ważne jest, aby spożywać produkty o wysokiej zawartości NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają korzystny wpływ na stan Twojego organizmu. Bardzo skutecznie ograniczają one przyswajanie związków niekorzystnych oraz wypłukują z organizmu cholesterol jak i trójglicerydy, dzięki czemu wpływają korzystnie w przypadku hiperlipidemii. Ograniczenie spożycia tłuszczy nasyconych jest podstawą, bowiem to te kwasy mają bezpośredni wpływ na dostarczanie pożywki dla blaszki miażdżycowej.

Odpowiednia podaż błonnika

Wiele osób bagatelizuję czynność fizjologiczną, jaką jest wypróżnianie. Według mnie jest to jedna z najważniejszych oraz najprostszych metod badań, jakie można przeprowadzić na człowieku. Bowiem człowiek powinien wypróżniać się przynajmniej raz dziennie. Taki obieg sytuacji mówi nam, iż nasz pasaż jelitowy działa poprawnie, a wszystkie odpadki wychodzą z naszego ciała bez problemu. W przypadku, kiedy tak nie jest, zdecydowanie możemy mówić o patologii, której przyczyną może być za mała podaż błonnika. Jego spożycie powinno oscylować na poziomie od 30-40 g/dzień. Co stanowi dawkę bezpieczną. Dzięki zachowaniu takiej ilości błonnika możemy być pewni, nasze ciało będzie lepiej radziło sobie z wypróżnianiem, a to bezpośrednio odpowiada za wymiatanie cholesterolu z dróg żółciowych oraz zapobieganiu wtórnemu przyswajaniu cholesterolu, który może stanowić źródło blaszki miażdżycowej.

Antyoksydacja jest najważniejsza!!!

Cholesterol jest to składnik, który w organizmie jest niezwykle istotny, bowiem stanowi on składnik błon komórkowych każdej cząsteczki Twojego ciała. W związku, z czym jego obecność jest niezbędna. Ważne jest jednak to, że Twój organizm wytwarza codziennie odpowiednie ilości cholesterolu w związku, z czym jego spożywanie nie jest niezbędne. Cholesterol po dostaniu się do ciała może zostać utleniony, a to właśnie wtedy jest najgroźniejszy. Dlatego aby temu zapobiec, spożywaj związki antyoksydacyjne, które występują w postaci: związków fenolowych, barwników czy witamin. Tutaj można przypisać dużą rolę: likopenowi, antocyjanom, witaminie A,C,E oraz wielu innym związkom, które mniej lub bardziej skutecznie zapobiegną procesowi utleniania cholesterolu, w związku, z czym ochronią Twój organizm.

Przetworzona żywność

Jednym z bardzo istotnych elementów w przypadku świadomego żywienia jest ograniczenie bądź w ogóle nie spożywanie produktów wysoko przetworzonych. Bowiem zawierają one w sobie duże ilości kwasów tłuszczowych trans( wyroby cukiernicze, margaryny), które mają niekorzystny wpływ na gospodarkę lipidową, gdyż podnoszą skutecznie poziom złej frakcji cholesterolu „LDL”. Takie produkty maja również w sobie duże ilości tłuszczu oraz cukrów prostych, które bardzo szybko dokładają swoje cegiełki w procesie niszczenia pośredniego Twojego organizmu.

Aby ustrzec się przed chorobami cywilizacyjnymi, a w tym przeciw miażdżycy, zdecydowanie należy podjąć kroki, które mają na celu poprawę, jakości Twojego życia. Są to na prawdę bardzo proste kroki, które może wykonać każdy. Wystarczy zmienić myślenie oraz zaufać specjalistom, którzy potrafią zadbać o to, aby Twoje posiłki były skomponowane w taki sposób, aby wykazywały one działanie bardzo korzystne względem Twojego organizmu, przez co będziesz mógł cieszyć się z nienagannego zdrowia oraz świetnej sylwetki.

Damian Grądzki
stażysta w poradni Mój Dietetyk Lublin