Zioła i przyprawy

Zioła to rośliny zawierające olejki eteryczne – substancje wpływające na metabolizm człowieka. Zioła dostarczają także surowców zielarskich. Spotkamy wśród nich gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące. Zioła stosowane są między innymi w ziołolecznictwie, aromaterapii i jako przyprawy. Ich właściwości lecznicze znane są od wieków.




W dzisiejszych czasach są częścią naszego codziennego życia i każda dobra kucharka nie wyobraża sobie gotowania bez ich towarzystwa. Pierwotnie termin “zioło” używany był dla określenia rośliny bezdrzewnej, dzisiaj słowem tym określa się jakąkolwiek część rośliny wykorzystywaną w medycynie lub do przyprawiania potraw.




Magiczna moc ziół i przypraw – właściwości


Obecnie człowiek coraz częściej korzysta z dobrodziejstw natury, którymi są zioła. Znajdują one szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Z powodzeniem stosuje się je w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, m.in. W chorobach skóry, układu pokarmowego, moczowego, nerwowego, oddechowego. Zioła to również skuteczny środek na wzmocnienie układu odpornościowego.




Zioła mogą działać na nasz organizm:


1) Rozgrzewająco – wszystkie zioła aromatyczne (np. anyż lub kminek zwyczajny)


2) Chłodząco – często zioła, które zawierają dużo olejków lotnych (np. ogórecznik lekarski)



Swą skuteczność zawdzięczają zawartości takim związkom jak:


Azulenom – wykazującym właściwości przeciwzapalne (stosowane m.in do kompresów przy trudno gojących się ranach)


Garbnikom – o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym


Pektynom – które działają przeciwzapalnie i łagodząco


Saponinom – zwiększającym przepuszczalność błon komórkowych


Związkom flawonowym – mającym właściwości regenerujące




Zbieranie ziół


Na właściwości lecznicze ziół mają wpływ warunki w jakich rosną te rośliny. Znaczenie ma rodzaj gleby, jej nawożenie, właściwy termin zbioru oraz prawidłowe przechowywanie. Nie powinno się zbierać ziół rosnących przy drodze, czy w miejscach zanieczyszczonych, ze względu na zagrożenie gromadzenia w sobie metali ciężkich i innych zanieczyszczeń.




Domowe sposoby wykorzystania ziół:


1) Na gorączkę – herbatka z lipy


2) Łagodzi bóle żołądka – napar z mięty.


3) Podczas przeziębienia i grypy – jedz czosnek


4) Zamiast tabletek nasennych – wypij przed spaniem herbatkę z melisy i miodu


Warto więc pomyśleć o własnym mini ogródku ziołowym, hodując w nim ulubione zioła (w zależności od warunków w ogrodzie lub na parapecie). Przy wyborze ziół należy kierować się zasadą, by siać te zioła i przyprawy, których używa się na co dzień!



Karolina Grudzień, dietetyk