Oglądanie telewizji a nadwaga u dzieci

warsztaty dla rodziców

Nasze maluchy kochają oglądać telewizję. Potrafią siedzieć przed ekranem po kilka godzin. Programy telewizyjne odpowiednio dobrane poszerzają horyzonty naszych milusińskich, ale pozostawienie tej kwestii bez należytego nadzoru może mieć negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny i fizyczny.

Są już badania które potwierdzają związek między czasem spędzonym przed telewizorem, a tuszą naszego dziecka. Amerykanie, których 22% dzieci ma nadwagę lub otyłość ( w Europie 6-15%) stwierdzili, że dzieci oglądające dużo telewizję zjadają więcej niezdrowych przekąsek i wypijają więcej słodkich, gazowanych napojów, oraz spędzają mniej czasu w sposób aktywny. Nie bez znaczenia są oczywiście emitowane w telewizji reklamy.

Wszyscy znamy reklamy w których wesoła rodzina zasiada razem do stołu i z apetytem zjada np. śniadanie, które składa się z określonego słodkiego kremu lub słodkich płatków. Albo inny przekaz: również wesoła rodzina wsiada do samochodu i jedzie na wspólny posiłek do restauracji z fast-foodami, inny przykład: grupa przyjaciół wspólnie ogląda film lub mecz i zjada chipsy lub pije słodkie napoje. W grupie przyjaciół może pojawić się również osoba znana ze świata sportu lub filmu, często autorytet dla naszych dzieci i wtedy przekaz jest jeszcze wyraźniejszy: będziesz jadł ten produkt będziesz taki sławny i lubiany jak ta osoba, lub też będziesz fajny i będziesz miał przyjaciół a nasz produkt pozwoli ci miło spędzać z nimi czas.

Kontrolujmy więc czas spędzany przez nasze dzieci przed telewizorem niech to będzie mniej niż 2 godziny dziennie. Im mniej, oczywiście, tym lepiej! Przygotujmy im na czas oglądania filmu zdrowe przekąski i wartościowe napoje.

Ciekawe przepisy znajdziemy na stronie http://www.mojdietetyk.pl/tag/przekaska.

Powodzenia!