Dlaczego warto spotkać się z psychodietetykiem?

Psychodietetyk pomaga rozwiązać problemy w obszarze żywieniowym, mające podłoże osobowościowe. Spotkania pomagają poszerzać świadomość oraz zrozumieć i zmienić zachowania, motywacje, nawyki, przekonania lub emocje, które często stoją na przeszkodzie w osiągnięciu założonego celu (schudnięcie, zmiana stylu życia, wdrożenie aktywności fizycznej itd.). Wielu osobom wydaje się, że wiedzą, jak zdrowo żyć, jak zdrowo się odżywiać, co zrobić, aby schudnąć. Jednak wielu z nich nigdy to się nie udaje. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie i wiele innych dotyczących zmiany nawyków żywieniowych pomoże znaleźć psychodietetyk.

Spotkania z psychodietetykiem przeznaczone są szczególnie dla:

  • osób bez motywacji do schudnięcia,
  • osób podejmujących próby odchudzania, lecz bez widocznych efektów,
  • osób, które schudły, lecz powróciły do wagi wyjściowej,
  • osób z odczuciem, że diety i jedzenie zdominowały ich życie,
  • osób z odpowiednią masą ciała, lecz nadal niezadowolonych ze swojego wyglądu.

Pierwsze spotkania z psychodietetykiem to przede wszystkim diagnoza przyczyn nadmiernego jedzenia, stylu jedzenia, nawyków żywieniowych oraz ograniczeń środowiskowych mogących sprzyjać nadmiernemu jedzeniu. Kolejne spotkania mają na celu wypracowanie dopasowanego do potrzeb i preferencji planu żywieniowego, sprzyjającego utracie masy ciała oraz zmianie nawyków żywieniowych, prowadzących do uzyskania i utrzymania szczupłej sylwetki.

Pamiętać należy, że istotą kuracji odchudzającej jest przeprowadzenie klienta przez psychologiczny proces zmiany nawyków żywieniowych i przygotowanie na wszystkie jego etapy poprzez wzmacnianie i budowanie motywacji, tak aby zapobiegać porzuceniu kuracji. Przez zmianę rozumieć należy nie tylko zmianę sposobu żywienia i nawyków, ale przede wszystkim zmianę sposobu myślenia o jedzeniu.

                                                                                             Barbara Paluch – psychodietetyk