Witam serdecznie,
Mam pytanie dotyczące zielonej herbaty i jej właściwości wspomagającym odchudzanie. Na stronach internetowych odnalazłam liczne, aczkolwiek przeciwstawne opinie na ten temat. Chciałabym więc dowiedzieć się, czy zielona herbata, podobnie jak czerwona, przyspiesza spalanie kalorii oraz utratę wagi. Interesuje mnie to, gdyż bardzo często piję zieloną herbatę ze względu na upodobania smakowe, w żadnym razie nie zależy mi jednak na spadku masy ciała, gdyż mam dużą niedowagę. Chciałabym wiedzieć, czy pomijając wszelkie korzystne właściwości, zielona herbata może wywołać u mnie spadek wagi, jeśli piję ok. 5 szklanek dziennie? czy powinnam ograniczyć jej picie? Ponadto chcę się również dowiedzieć, czy cukier w zielonej herbacie niweluje jej zdrowotne działanie, czy też jest to również mit?
Odpowiedź: Od kilku lat pojawia się coraz więcej badań, które potwierdzają pozytywne właściwości zielonej herbaty. Japończycy uważają, że wypicie od 4 do 10 filiżanek tego napoju dziennie korzystnie wpływa na zdrowie i przedłuża życie człowieka średnio o 3 lata. Herbata powtórnie zaparzona jest wg niektórych smakoszy smaczniejsza. Ponownie parzona jest równie bogata, a nawet bogatsza w składniki mineralne niż ta z pierwszego naparu. Chodzi tu zwłaszcza o rzadko występujący w pożywieniu mangan i fluor. Warto jednak pamiętać, że wilgotnych liści zielonej herbaty nie można przechowywać dłużej niż 12 godzin, ponieważ później rozwijają się na nich grzyby. Jeśli nie masz problemów z żołądkiem czy ciśnieniem możesz spokojnie wypić 4-5 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Staraj się kupować zieloną herbatę w sprawdzonych sklepach i wybieraj tylko tą w postaci liści – te gotowe do zaparzenia (w ekspresowych torebkach) mają dużo mniej pozytywnych właściwości. Przeciwutleniające i oczyszczające właściwości zielonej herbaty sprawiają, że jest ona obowiązkowym elementem diety ludzi odżywiających się świadomie.
Wbrew powszechnie panującej opinii zielona herbata nie ma właściwości odchudzających. Picie jej wprawdzie lekko przyśpiesza przemianę materii, ale nie jest lekiem na nadwagę i nie powinna wpłynąć na znaczny spadek masy ciała. Jednak przy problemach ze zbyt częstym wypróżnianiem radzimy unikać częstego picia zielonej herbaty.
Regularne picie zielonej herbaty obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, co zmniejsza zagrożenie zawału serca, miażdżycy tętnic oraz powstawania zakrzepów. Jej spożycie powinny ograniczyć osoby z wrzodami żołądka, ponieważ wzmaga ona wydzielanie soków żołądkowych. Zielona herbata nie lubi towarzystwa mleka. Możesz natomiast osłodzić ją odrobiną cukru, łyżeczką miodu lub dodać listek świeżej mięty. Pijmy więc ten aromatyczny napój jak najczęściej. Jeżeli zastąpimy nim kawę, colę i czarną herbatę, to na tym zyskają nasze zdrowie i uroda.