Jesteś aktywna/-y fizycznie – dowiedz się czy jeść i co jeść po wysiłku

Jednym z najważniejszych czynników poprawy i utrzymania jakości życia jest aktywność fizyczna. Poprawia ona nasz stan zdrowia na wiele sposobów. Jednym z istotniejszych zadań, które zawdzięczamy aktywności jest fakt, że nasila spalanie tkanki tłuszczowej. Podczas wysiłku zmienia się zapotrzebowanie energetyczne organizmu, z tego względu istotne jest planowanie posiłków tak, aby dieta wraz z wysiłkiem stanowiła nieodłączny element kompleksowego podejścia do odchudzania.

Trening – planowanie posiłków

Rozpoczynając regularne ćwiczenia, zakładając sobie indywidualny plan treningowy, czas, długość oraz porę wysiłku – planowanie posiłków staje się rzeczą konieczną. W czasie 1-3 godzin przed treningiem zaleca się spożywanie posiłku – co zapobiega uczuciu pełności w trakcie wytężonego ruchu.

Spożywanie posiłków przed treningiem jest tak samo ważne jak spożywanie posiłków po wysiłku. Z pewnością nie jest wskazane unikanie posiłków w tym okresie, ze względu na ważna rolę składników odżywczych w kształtowaniu naszej sprawności i wytrzymałości fizycznej.

W zależności od stopnia wytrenowania zaleca się różnorodne formy regeneracji powysiłkowej. Znaczącą rolę odgrywają tu węglowodany. Jeśli ćwiczysz niezbyt intensywnie zaleca się w czasie 2 godzin po treningu spożycie posiłku obfitującego w węglowodany złożone o niskimi, średnim indeksie glikemicznym (indeks glikemiczny opisuję wpływ produktów spożywczych na poziom glukozy we krwi, tj. im wyższy wskaźnik IG tym szybciej dany produkt podnosi nam poziom glukozy we krwi). Posługujemy się tutaj gotową listą IG. Liczne badania potwierdzają również, że posiłki o niskim i średnim indeksie glikemicznym w połączeniu z białkiem są skuteczniejsze w regeneracji organizmu.
Oto kilka propozycji co zjeść po treningu:

  • Kanapka pełnoziarnista z tuńczykiem/kurczakiem/twarogiem + warzywa
  • Ziemniaki/makaron z tuńczykiem + warzywa
  • Makaron pełnoziarnisty z twarogiem + owoce/warzywa

Trening – Kiedy ćwiczyć?

Jednym z najczęstszych pytań zadawanym dietetykowi u osób planujących rozpoczęcie aktywności fizycznej jest „kiedy najlepiej ćwiczyć, aby spalać najwięcej tkanki tłuszczowej?” – nie ma tu jednak, jednoznacznej odpowiedzi. Ilość i tempo spalania tkanki tłuszczowej zależą od wielu czynników, głównie od rodzaju, czasu wysiłku, wydolności organizmu oraz możliwości czasowych.

Jeśli jesteś osobą rozpoczynająca przygodę z odchudzaniem, pragniesz uzyskać atrakcyjną sylwetkę musisz uświadomić sobie, iż nic tak nie przyczyni się do uzyskania wymarzonej figury jak połączenie aktywności fizycznej i odpowiednio zbilansowanej diety. Sama dieta oczywiście przyczyni się do utraty tkanki tłuszczowej, jednakże wysiłek przyśpiesza jej spalanie oraz modeluje naszą sylwetkę.