Europejski Dzień do Walki z Otyłością

Czym jest otyłość? Wiele osób o niej wie lub na nią cierpi, jednak niewiele potrafi sobie z nią radzić. Warto o niej mówić, ponieważ nie jest już tylko defektem urody, ale zaliczana jest do jednych z najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych na świecie.

Otyłość związana jest z nadmiernym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej. Bycie otyłym oznacza częstsze ryzyko zachorowania na cukrzycę, nowotwory, schorzenia sercowo-naczyniowe oraz zwyrodnienia układu kostno-stawowego. Nadmiar kilogramów skraca nam życie, obniża jego komfort i może prowadzić do niepełnosprawności. Leczenie osób otyłych wiąże się również z dużo wyższymi kosztami finansowymi.

Niewłaściwe nawyki żywieniowe i brak ruchu to główne przyczyny otyłości. Do pozostałych możemy zaliczyć jeszcze czynniki genetyczne, na które już nie mamy wpływu.

W Polsce problem nadwagi i otyłości rośnie w zaskakującym tempie w ostatnim czasie. Wśród mężczyzn nadmierną masę ciała ma 56,7% osób, a otyłość 15,7% osób. Z kolei wśród kobiet problem z nadwagą ma 48,6% osób, a z otyłością aż 19,9% osób (źródło GUS). Czyli praktycznie co druga osoba w naszym kraju ma niewłaściwą masę ciała i jest to bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia.

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” musimy podjąć działania, które zapobiegną problemowi nadwagi i otyłości już dziś! W związku z tym z okazji Europejskiego Dnia do Walki z Otyłością zapraszamy do wybranych poradni na bezpłatne konsultacje dla osób borykających się w problemem nadwagi lub otyłości oraz tych chcących go uniknąć. Konsultacja z dietetykiem jest świetnym pierwszym krokiem ku zmianie na nowe, zdrowsze życie!

Więcej informacji na temat darmowych konsultacji na stronach poszczególnych poradni

Joanna Scheffs – dietetyk