Bajgle na zakwasie

Zalet zakwasu jest wiele. między innymi proces fermentacji, jakiemu poddany jest zakwas, powoduje, że pieczywo jest dla nas bardziej strawne, poza tym chleb na zakwasie ma niższy indeks glikemiczny w porównaniu do chleba na drożdżach oraz proces fermentacji zakwasem wprowadza do chleba korzystne bakterie kwasu mlekowego, które mogą wspierać zdrowie jelit i układ odpornościowy. To tylko kilka z zalet zakwasu, może przygotowanie wydaje się bardziej skomplikowane, ale jest tego warte!

Wartość odżywcza w 1 porcji:

  • Energia: 290 kcal
  • Białko: 8,3 g
  • Tłuszcze: 1 g
  • Węglowodany: 63 g

Składniki na 9 bajgli:

  • Zakwas na chleb (¾ szklanki) (aby zastąpić zakwas można użyć 7g drożdży na szklankę zakwasu)
  • Ciepła woda (240 ml - 1 szklanka)
  • Cukier (10g - 2 łyżeczki)
  • Mąka typ 00 (700g - 3 i ½ szklanki)
  • Sól (5g - 1 łyżeczka)
  • Dodatki: siemię lniane, sezam, mak
  • Do gotowania: woda i miód

Przygotowanie:

Sposób przygotowania:
Dzień 1: Rano należy wyjąć zakwas z lodówki i dokarmić mąką. W południe, gdy zakwas już wyrośnie i będzie puszysty należy zagnieść ciasto z podanych składników. Połączyć zakwas ze szklanką wody, cukrem i dodać szklankę mąki. Wszystko wymieszać ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Potem dalej dodawać stopniowo mąkę (ilość dodanej mąki zależy od stopnia wilgotności startera i pogody, więc można dodać jej więcej lub mniej niż podane w składnikach). W tym czasie należy dodać także sól. Mieszać i zagniatać ok. 10 minut. Ciasto powinno rosnąć i dojrzewać w misce posmarowanej olejem przez całą noc.
Dzień 2: Następnego ranka należy podzielić wyrośnięte ciasto na 9 równych części. Uformować z nich kulki z dziurką w środku i odstawić do wyrośnięcia na pół godziny. W tym czasie można już zagotować wodę z łyżką miodu i nastawić piekarnik na 220 stopni C (góra-dół). Każdego bajgla gotować po 30 sekund z każdej strony. Przełożyć na blaszkę i posypać ulubionymi dodatkami. Piec ok. 20-25 minut.

Jeśli chcesz wykonać bajgle na drożdżach to należy połączyć drożdże ze szklanką wody, cukrem i dodać szklankę mąki. Wszystko wymieszać ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Potem dalej dodawać stopniowo mąkę (tutaj należy dodać więcej wody lub mniej mąki). W tym czasie należy dodać także sól. Mieszać i zagniatać ok. 10 minut. Ciasto powinno rosnąć i dojrzewać w misce posmarowanej olejem przez całą noc. Następnego ranka należy podzielić wyrośnięte ciasto na 9 równych części. Uformować z nich kulki z dziurką w środku i odstawić do wyrośnięcia na pół godziny. W tym czasie można już zagotować wodę z łyżką miodu i nastawić piekarnik na 220 stopni C (góra-dół). Każdego bajgla gotować po 30 sekund z każdej strony. Przełożyć na blaszkę i posypać ulubionymi dodatkami. Piec ok. 20-25 minut.