Dzieci – drugie śniadanie

Jak sprawić by jedzenie pierwszego i drugiego śniadania było przyjemnością

W dzisiejszych czasach słyszymy o zasadach prawidłowego żywienia na każdym kroku, w mediach, prasie czy stronach internetowych. Jesteśmy w stanie większość z nich wymienić bez dłuższego zastanowienia. Podstawowe pytanie jednak brzmi: czy stosujemy je w swoim codziennym życiu? Czy cała nasza rodzina stara się prowadzić zdrowy styl życia? Jeśli jeszcze nie udało nam się tego dokonać, to teraz nadszedł odpowiedni moment. Zadbajmy o zdrowe życie naszej całej rodziny.

Wielu rodziców zastanawia się co podać swojemu dziecku na pierwsze śniadanie, aby dać mu energię do działania, poprawić koncentrację, wprawić w dobry nastrój i zmniejszyć stres, z którym będzie się zmagał w bliższych godzinach. Spożywanie śniadania będzie regulowało apetyt i przemianę materii w ciągu dnia. Chcemy przecież, żeby posiłek był pełnowartościowy. Dzieci w wieku szkolnym potrzebują przede wszystkim energii (węglowodany), wapnia, żelaza, cynku witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych (głównie omega-3). Jednocześnie nie chcemy odważać na wadze produktów spożywczych, obliczać kalorie, gdyż nie mamy na to czasu. Chcąc ominąć te czynności wystarczy zadbać o urozmaicenie posiłków, a zaoszczędzony czas przeznaczmy na wspólne zjedzenie śniadania.

Śniadanie Mistrzów nasze propozycje:

  • porcja mlecznej zupy z ryżem, płatkami owsianymi lub mesli
  • kakao (źródło białka, wapnia i magnezu)
  • kanapka z pełnoziarnistego pieczywa (źródło węglowodanów złożonych) z masłem, chudą wędliną, serkiem twarogowym, serem żółtym, pastą rybną i warzywami
  • omlet z różnymi dodatkami warzywnymi
  • jajecznica

Drodzy rodzice, to jest właśnie najlepszy początek do Waszego wspólnego sukcesu!

Warto pamiętać także o dodatkowych zasadach, które pomogą Wam (rodzicom) w zachęceniu dziecka do spożycia posiłku przed wyjściem z domu do szkoły:

  • wstańmy 10 minut wcześniej, aby bez pośpiech zjeść wspólnie śniadanie
  • poprośmy dziecko o pomoc w przygotowaniu posiłku
  • pozwólmy dziecku zdecydować co zje, oczywiście pod naszą kontrolą, dajmy do wyboru nie więcej niż dwa warianty, np. samodzielnie skomponowane mesli z mlekiem czy kromka chleba z twarożkiem
  • stosuj świeże przyprawy, ciekawe dodatki (cynamon do mesli, rzeżucha do kanapek)

Pamiętaj, regularne spożywanie śniadania obniża skłonność do otyłości naszego dziecka.

Wychodząc naprzeciw normom żywienia dzieci i młodzież w wieku szkolnym powinny one spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, w przerwach nie dłuższych niż 3-4 godziny. W związku z tym po porannym pierwszym śniadaniu niezbędne jest przygotowaniu naszemu uczniowi drugiego śniadania do szkoły. Możemy oczywiście podzielić się obowiązkami. Dziecko przyrządza drugie a my pierwszy śniadanie. Dzieci, które nie jedzą II śniadania w szkole są osłabione, nie potrafią skupić uwagi. Dawanie dzieciom pieniędzy w zamian za przygotowane przez nas śniadanie jest najgorszym rozwiązaniem. Większość sklepików szkolnych oferuje słodkie lub słone przekąski wysokokaloryczne, bogate w tłuszcz i cukier: batony, chipsy po które dzieci chętnie sięgną.

Aby uniknąć takich sytuacji warto zastosować następujące propozycje:

  • atrakcyjne opakuj II śniadanie (pojemniki, kolorowy papier)
  • zmieniaj „dekoracje warzywne” na kanapce, zapobiegniesz monotonii
  • dołącz świeży owoc (źródło witamin i składników mineralnych)
  • jako zdrową przekąskę zaproponuj dziecku kilka: orzechów, migdałów czy suszonych owoców czy pestek

Pamiętaj, drugie śniadanie ma zregenerować siły, być lekkostrawne i wygodne do zjedzenia.

Jednocześnie musimy pamiętać o odpowiedniej ilości i jakości płynów jakie proponujemy swoim dzieciom. Niedobór płynów w diecie może doprowadzić do odwodnienia organizmu, a jego częstymi objawami jest obniżenie zdolności do efektywnej pracy oraz nasilenie uczucia zmęczenia. Aby uniknąć niekontrolowanych zakupów w sklepiku szkolnym (gazowane napoje, wody smakowe) dajmy uczniowi butelkę wody, herbaty np. owocowej bez cukru czy sok.

Magdalena Pieszko – dietetyk