Dieta dla poprawy stanu włosów.

Dieta dla serca

Wiadomo że zewnętrzne stosowanie niektórych produktów spożywczych (np. w formie maseczek) poprawia stan cery i włosów. O sposobach na domowe spa przy wykorzystaniu różnych produktów czytaj tutaj. Nie można jednak bagatelizować faktu, że wszystko, co ważne dla zdrowia, pięknego wyglądu i urody, czerpiesz z prawidłowo zbilansowanej diety. A dla odpowiedniego stanu włosów ważna jest przede wszystkim odpowiednia podaż białka, witamin i składników mineralnych.

Kiedy w Twoim organizmie brakuje witamin i soli mineralnych, włosy stają się słabsze, cieńsze i tracą swój połysk. Pamiętaj że proces budowania włosa, jego odżywienie i regeneracja ma miejsce w cebulce, stąd podstawą właściwej pielęgnacji włosów jest, obok dbania o higienę i stosowania odpowiednich środków i preparatów, prawidłowy sposób odżywienia. Twoja całodzienna racja pokarmowa powinna dostarczać zgodną z Twoim fizjologicznym zapotrzebowaniem ilość białka oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają one za zadanie między innymi umożliwienie przyswojenia ważnych dla włosów witamin z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach: A i E. Aby Twoje włosy były piękne ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów prostych, ostrych przypraw, kawy, herbaty i alkoholu.

Jeśli Twoje włosy są suche, słabe, kruche i mają tendencję do rozszczepiania końców, świadczy to przede wszystkim o niedoborach witaminowych i mineralnych. Poprawę zaobserwujesz wzbogacając swoją dietę w produkty bogate w witaminę A (wątróbka, masło, żółtko jaj, sery pleśniowe, mleko krowie, świeże sardynki i mięso węgorza), witaminę E (olej z kiełków pszenicy, kukurydza, soja) oraz witaminy z grupy B (wątróbka, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, drożdże, orzechy, nasiona słonecznika i ryby).

W przypadku gdy masz problem z włosami przetłuszczającymi może to świadczyć o niedoborze w Twoim codziennym spożyciu witamin: B1, B2, B6, H. Jedz więcej zbożowych produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, nasion i orzechów, jaj i nabiału. Pamiętaj, że nasilony łojotok może prowadzić do łupieżu tłustego, który z kolei może być przyczyną wypadania włosów.

Co w przypadku wypadania włosów?

Łysienie jest normalną przypadłością, najczęściej występującą u mężczyzn po 40 roku życia. Jeśli jest to stan niefizjologiczny, to przede wszystkim należy usunąć jego przyczynę (zatrucie, choroby zakaźne, choroby skóry). Szybsze i bardziej nasilone wypadanie włosów obserwuje się w przypadku braków w diecie witamin: B1, B2, B12 i H; ich źródło podano powyżej. W niwelowaniu tej przypadłości znaczenie ma również odpowiednia podaż soli mineralnych: żelaza (chude mięso wołowe, indyk, drób, tłuste ryby, wątróbka i żółtko jaja), krzemu (marchew, czosnek, płatki owsiane i otręby, kasza gryczana, a także herbata ze skrzypu polnego), cynku (mięso, wątróbka, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe, sery, nasiona roślin strączkowych, kasza gryczana i orzechy), jodu (jodowana sól kuchenna, ryby morskie, kapusta, szpinak, szparagi, cebula, rzepa i pomidory), wapnia (mleko i produkty nabiałowe, ryby i owoce morza) magnezu (płatki owsiane, orzechy, migdały, kakao gorzkie, natka pietruszki, soja, fasola), krzemu (herbata ze skrzypu polnego, herbata z pokrzywy, otręby, płatki owsiane, razowy chleb).

Zadbaj już dziś o piękny i atrakcyjny wygląd Twoich włosów – odżywiaj się zdrowo!

Monika Frank – dietetyk