Zastanawiasz się dlaczego w diecie zaproponowanej przez Twojego dietetyka znajdują się orzechy, czyli produkty bogate w tłuszcz i kalorie? Odpowiedź jest dość prosta. Nie każdy tłuszcz jest dla nas niekorzystny. Poza tym 25-30% dziennego zapotrzebowania energetycznego powinno pochodzić właśnie z tłuszczu. Dobrze jednak by był to głównie tłuszcz zawierający kwasy nienasycone, a takiego orzechy mają sporo.
Orzechy zapewniają energię na długo, mają właściwość spowalniania procesów trawiennych, przez co glukoza trafia do krwiobiegu stopniowo. Pozwala to na bardziej wyrównany poziom cukru we krwi co jest bardzo ważne dla diabetyków. Uczeni z Harvardu udowodnili również, że osoby spożywające regularnie orzechy rzadziej zapadają na cukrzycę. Sugeruje się też, że orzechy mogą mieć działanie ochronne przed wystąpieniem niektórych chorób nowotworowych.
Co więcej, wiele badań wskazuje, że orzechy pomagają zapobiegać chorobom serca. Obniżają stężenie „złego” cholesterolu czyli frakcji LDL (z ang. low density lipoprotein), głównej przyczyny tego rodzaju schorzeń.
Orzechy zawierają ponadto stosunkowo rzadko występującą w produktach spożywczych witaminę E. Jest to ważny antyoksydant, który zapewnia m.in. integralność błon komórkowych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i pozytywnie wpływa na koncentrację. Poza tym orzechy są źródłem kwasu foliowego, magnezu (mającego znaczenie w regulacji ciśnienia krwi), błonnika pokarmowego, białka i steroli roślinnych.
Wymienione odżywcze właściwości orzechów zdecydowanie powinny zachęcić do ich spożywania. Oczywiście nie należy zapomnieć o umiarze i stosować je raczej jako dodatek. Puszka solonych orzeszków to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Natomiast łyżeczka lub dwie niesolonych orzechów dodanych do sałatki, jogurtu, kefiru czy wiejskiego twarożku doskonale wzbogaci smak i dostarczy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto pamiętać, że orzechy można też uprażyć (7-10 min w piekarniku lub na suchej patelni), dzięki czemu uzyskamy zupełnie nowy aromat i smak.
O autorce tekstu
width=”70″ height=”100″ style=”margin: 0px 10px 0px 0px; float:left” alt=”Katarzyna Szatkowska dietetyk” />
Dietetyk
Katarzyna Szatkowska
Studentka ostatniego roku Technologi Żywności i Żywienie Człowieka, specjalność Dietetyka; Absolwentka Biotechnologi, tytuł licencjata z wyróżnieniem, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu