Cholesterol

Ciągle słyszymy, że polska kuchnia obfituje w cholesterol co sprawia, że jesteśmy narodem narażonym na choroby układu krążenia. Sprawdź czy to prawda i jak walczyć z negatywnymi skutkami naszej tradycyjnej diety…

Spożywanie potraw zawierających nadmierne ilości tłuszczów zwierzęcych odpowiada za tworzenie się tzw. blaszek miażdżycowych, zwężających naczynia krwionośne i przybliżające niebezpieczeństwo wystąpienia chorób serca, przede wszystkim zawału mięśnia sercowego. Jednak podwyższenie poziomu cholesterolu całkowitego we krwi to jeszcze nie wyrok. Cholesterol składa się z frakcji, tzw. „złego” cholesterolu – uszkadzającego naczynia krwionośne i „dobrego” zapobiegającego miażdżycy.

Odpowiednie żywienie może wpłynąć na zmniejszenie ilości „złego” cholesterolu (frakcji LDL) oraz zatrzymać postęp istniejących już uszkodzeń. Dieta może spowolnić procesy miażdżycowe nawet o 70%.

Pokarmy podnoszące poziom „dobrego” cholesterolu (HDL)

Najskuteczniejsza jest surowa cebula i czosnek. W diecie przeciwcholesterolowej warto także zamienić nasycone kwasy tłuszczowe występujące w tłuszczach zwierzęcych oliwą z oliwek. Co ciekawe napoje alkoholowe takie jak wino zwłaszcza wytrawne, piwo oraz alkohole wysokoprocentowe w umiarkowanych ilościach mogą podnosić poziom cholesterolu HDL.

Pokarmy redukujące poziom „złego” cholesterolu (LDL)

Najlepsze są otręby owsiane oraz fasola i soja. Ta ostatnia jest skuteczna przede wszystkim u osób z genetycznie uwarunkowanym, podwyższonym poziomem cholesterolu. Korzystne działanie wywierają również produkty bogate w witaminę C oraz beta-karoten. Należą do nich zwłaszcza grejpfrut, pomarańcze, jabłka, niedojrzałe banany, awokado, papryka, brokuły, marchew, cebula, itd. Warto do jadłospisu wprowadzić tłuste ryby morskie np. makrelę, łososia, sardynki, które wpływają ochronnie na naczynia krwionośne, zapobiegając pogłębianiu się zmian miażdżycowych.

Skuteczność naturalnych leków przeciwcholesterolowych:

  • Pół szklanki owsianki dziennie powoduje średni spadek poziomu cholesterolu całkowitego o 20% oraz wzrost „dobrego” cholesterolu o 15%,
  • Kieliszek wytrawnego wina podwyższa poziom cholesterolu HDL o 7%,
  • Ok. 1/8 filiżanki soku z czosnku powoduje 30%-owy spadek cholesterolu całkowitego,
  • Pół główki cebuli dziennie gwarantuje 30%-owy wzrost poziomu korzystnego cholesterolu (HDL).

Dieta przeciwcholesterolowa w pigułce

Spożywaj:

  • owoce i warzywa bogate w witaminę C i beta-karoten,
  • oleje roślinne, orzechy i nasiona bogate w witaminę E,
  • tłuste ryby morskie zawierające kwasy Omega,
  • pokarmy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak oliwa z oliwek, migdały, awokado.

Justyna Walerowska – dietetyk