10 aspektów życia na które wpływa zdrowa dieta

dieta

Zapewne wiesz, że zdrowe odżywianie ma pozytywny wpływ na Twoje życie, czy jednak zdajesz sobie sprawę jak wielki to wpływ? Czy może wpływać na umysł ciało i duszę?

1. Pożywienie to życie

Pokarm zapewnia nam szeroką gamę niezbędnych składników odżywczych oraz

skondensowaną energię niezbędną do życia. Jedzenie to sposób ich wydobywania. To co wybierasz do jedzenia determinuje jakość składników odżywczych i energii. Zupełnie inaczej działa na nas świeże, nieprzetworzone jedzenie w porównaniu z tym które jest przetwarzane, barwione zawiera chemiczne dodatki, pestycydy czy hormony.

2. Energia umysłu

Pożywienie oddziałuje na nasz umysł, wpływając na procesy chemiczne zachodzące w naszym organizmie. Prozak – pigułka szczęścia będąca lekiem z wyboru podnosi poziom serotoniny w mózgu. Pełne ziarna mają podobny wpływ na zwiększenie poziomu serotoniny, powodujący lepsze samopoczucie i przypływ sił witalnych i lepszą obronę przed stresem.

3. Emocje

Dziecko karmione przez matkę od samego początku uczy się łączyć dobre odżywienie z emocjami, ciepłem miłością bliskością i poczuciem bezpieczeństwa. Z wiekiem pozytywne emocje związane ze świętami, sukcesami pojawiają się w czasie celebrowania ważnych chwil z bliskimi.

4. Zdrowe nawyki zdrowa więź

Wielu rodziców odkrywa, że tysiące słów i arsenał argumentów nie zachęcą ich dziecka do próbowania nowości i wybierania świeżych nie przetworzonych produktów i odżywczych posiłków tak bardzo jak ich własny przykład. W tym przypadku wspólne wybory, naśladowanie rodzica silnie wpływają na wzajemną więź.

5. Piękne ciało

Nasza skóra i cera odzwierciedla przede wszystkim to, co zjadamy i wypijamy. Nawet najlepsze kosmetyki nie wystarczą, a efekt ich działania nie będzie optymalny, jeżeli skóra nie będzie odpowiednio nawodniona i odżywiona od wewnątrz. Taką opinię wyrażają kosmetyczki i wizażystki a także dermatolodzy.

6. Kondycja fizyczna i aktywność seksualna

Dieta bogata w składniki odżywcze pozwala wykorzystywać możliwości naszego organizmu w 100 procentach, pozwala osiągać lepsze wyniki jeżeli trenujemy. Połączenie diety i regularnej aktywności fizycznej gwarantuje większy komfort życia mimo upływu lat i nieuchronnego starzenia się organizmu. Lepsza kondycja pozwala na ciekawsze i bogatsze doznania również w sferze seksualnej. Niektórym produktom przypisuje się również własności afrodyzjaków.

7. Zdrowie intymne

Z pomocą w usuwaniu i zapobieganiu infekcji intymnych przychodzi dieta bogata w nieprzetworzone produkty a uboga w cukry i odpowiednia ilość wypijanej wody.

8. Skuteczność w radzeniu sobie ze stresem

Stresu doświadcza każdy z nas, to co nas różni to to jak sobie z nim radzimy.

Długotrwały stres wpływa na spadek poziomu serotoniny, jednego z najważniejszych neuroprzekaźników wpływających na nasz nastrój. Skutkiem czego obniża się nasz nastrój i mogą występować objawy depresji. Serotonina powstaje z aminokwasu o nazwie tryptofan. Nasz organizm go nie produkuje dlatego musi być dostarczany z pożywieniem. Tryptofan występuje głównie w pełnowartościowym białku: rybach, jajku, serze twarogu oraz mięsie. Pomocny będzie również magnez zawarty w orzechach, gruboziarnistych kaszach, migdałach czy pieczywie.

9. Sprawność intelektualna niezależnie od wieku

To marzenie nas wszystkich. Mamy na to wpływ dostarczając odpowiednią ilość żelaza, które odpowiada, za transport tlenu do mózgu. Odpowiednia ilość dostarczonego do tkanek tlenu zapobiega osłabieniu, zmęczeniu, przygnębieniu i wpływa pozytywnie na sprawność intelektualną. Jeżeli Twoja dieta zawiera czerwone mięso i ryby, dostarczasz dobrze przyswajalnego żelaza. Istotny pozytywny wpływ na funkcje intelektualne ma również dostarczanie odpowiedniej ilości kwasów omega – 3 . Źródłem tych kwasów są np. olej lniany, orzechy, jaja i tłuste ryby morskie takie jak łosoś czy makrela albo śledzie i halibut.

10.Kreatywność i proaktywność

Właściwe odżywienie jest fundamentem wszystkich naszych działań, to nasza podstawowa potrzeba. Dopiero właściwe zaspokojenie tej potrzeby powoduje możliwość pełnego zaangażowania i realizowania na innych płaszczyznach. Nasza kreatywność rośnie gdy nie doskwiera nam głód czy silna potrzeba zjedzenia czegoś, czego w danej chwili domaga się nasz organizm. Działaj proaktywnie!

Czy chcesz korzystać ze wszystkich bonusów zdrowego odżywiania, zdecyduj.

Mirka Westphal

dietetyk