Czy znacie skuteczne sposoby na odchudzanie?

Kolorowa prasa, internet, TV, portale społecznościowe z każdej strony przekonują, iż mają sprawdzony i skuteczny sposób na odchudzanie… magiczne tabletki, suplementy diety, coraz to nowe diety cud, które mają zagwarantować sukces. Tymczasem sprawa nie jest taka prosta ani oczywista.

Najnowsze badania pokazują, iż liczba osób cierpiących na nadwagę czy otyłość rośnie lawinowo. Mówi się nawet o pandemii otyłości. Ale czy tak musi być? Czy są skuteczne sposoby na odchudzanie? Czy można stracić kilogramy raz, a skutecznie?

Znane są przypadki, kiedy modną dietę stosują wszyscy, albo koleżanki wymieniają się między sobą nową dietą cud. Nie ma jednej uniwersalnej metody odchudzania, która byłaby skuteczna i odpowiednia dla wszystkich. Każdy człowiek jest inny, ma inne potrzeby, przemianę materii. Różnimy się zapotrzebowaniem energetycznym i stanem zdrowia. Dlaczego więc panuje ogólne przekonanie, że jakakolwiek dieta będzie dobra dla każdego?

Każda osoba podejmująca próbę odchudzania chce by była ona udana i skuteczna. Skuteczne odchudzanie powinno się opierać przede wszystkim na zindywidualizowanych, i rozciągniętych w czasie zmianach nawyków żywieniowych. Żadna dieta stosowana kilka dni, nie da długotrwałych efektów. U podstaw skuteczności leży powiem cierpliwość, sumienność konsekwencja w działaniach mających na celu zmianę tak ważnego aspektu życia jakim są nawyki żywieniowe.

Co można zrobić? Od czego zacząć? Jakie są sposoby na osiągnięcie sukcesu?

Oto dekalog skutecznego odchudzania:
1. Nie podejmuj próby odchudzania na własną rękę- skorzystaj z pomocy specjalisty, który dobierze indywidualną dietę, dostosowaną do Twojego trybu dnia, zapotrzebowania energetycznego i aktywności fizycznej
2. Nie ulegaj modom na sezonowe diety cud- mogą one negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. To co jest dobre dla Twojej koleżanki/kolegi dla Ciebie może być czymś zupełnie odwrotnym
3. Zanim podejmiesz próbę odchudzania sprawdź swój stan zdrowia- poszczególne jednostki chorobowe wymagają szczegółowych modyfikacji diety, a ich występowanie czasem utrudnia lub uniemożliwia proces odchudzania (insulinoporność, alergie, wysoki poziom kortyzolu, choroby tarczycy)
4. Pij 1,5-2 litrów wody mineralnej dziennie, aby zapobiegać zatrzymywaniu wody w organizmie
5. Spożywaj odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, aby przeciwdziałać zaparciom
6. Postaw na warzywa i owoce
7. Wprowadź do diety probiotyki– pomogą uszczelnić jelita i ograniczyć objawy chorób
8. Wyeliminuj tłuszcze zwierzęce, tłuszcze trans. Postaw na oleje roślinne- olej lniany, olej z czarnuszki
9. Unikaj spożywania cukrów prostych- zwłaszcza słodyczy, picia alkoholu, palenia papierosów
10. Zwiększ aktywność fizyczną.

Pamiętaj, że pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a w przypadku diety jest wręcz jej wrogiem. Zmiany nawyków żywieniowych, a co za tym idzie zmiany stylu życia powinny następować powoli, aby organizm miał czas się do nich przyzwyczaić. Im więcej zmian wprowadza się na raz, w krótkim czasie, z tym większym oporem ze strony organizmu trzeba się zmierzyć. Im większy opór organizmu, tym efekt odchudzana mniejszy, a efekt jo-jo większy.

Ważne by w całym procesie odchudzania słuchać siebie, swojego organizmu i odpowiadać na jego potrzeby – w odkryciu tego ostatniego na pewno pomoże Twój dietetyk.

Mgr inż. Aleksandra Matejko
Dietetyk, Psychodietetyk

odchudzanie talia miara