Crossfit moda na zmęczenie

Coraz bardziej popularny w Polsce również w mniejszych miejscowościach staję się crossfit. Wielu klientów zadaje nam pytania co to jest i jak wygląda crossfit, dlatego w tym artykule udzielam odpowiedzi.
Co to jest ten Crossfit – wiele źródeł podaje różne definicje, ale nie regułki są tu ważne, a sens i opis całego programu treningów. Jak większość nowości dotarł do nas z za oceanu. Uznaje się, że powstał w 2001 roku, kiedy to zaczęto go stosować w Kalifornijskiej policji, a następnie wdrożono go do straży pożarnej, armii USA i marines.
To tyle jeśli chodzi o rys historyczny więcej znajdziesz w Internecie jeśli Cię to interesuje.

Jak wyglądają ćwiczenia, co się robi?
Crossfit z założenia jest treningiem siłowo-kondycyjnym, dlatego w krótkim czasie należy doprowadzić organizm do maksymalnego zmęczenia, „alby ciało było jak z waty”. Ćwiczenia wykonuje się bez przerwy, zmieniając na przemian ich rodzaj, dopiero po wykonaniu wszystkich w obwodzie jest przerwa. Crossfit można zaplanować samemu, dla osób które nie miały do czynienia ze sportem, zalecam kontakt ze specjalistą trenerem, który ma wiedzę i doświadczenie, a nie takim najbardziej popularnym. Zanim oddasz się w czyjeś ręce poczytajcie kim jest dana osoba jakie ma doświadczenia i osiągnięcia.

  • Zacznij od rozgrzewki 5-15 min zależnie od indywidualnego samopoczucia (skręty tułowia, truchcik, pajacyki itp.
  • Ustalasz zestaw ćwiczeń: dynamiczne, statyczne, mieszane (tzw. hybrydowe), równoważne i koordynacyjne
  • Ćwiczenia wykonuje się jedno po drugim bez przerw, w jednym obwodzie powinno być ich od kilku do kilkunastu, każdą stację (ćwiczenie) powtarza się np. 20 razy, lub przez określony czas np. 30-60 sek. Cały obwód stanowi jedną serie treningową, która powtarzamy od 2 do 6 razy.
  • Trening całościowy trwa od 20 do 40 min. zależnie od stopnia zaawansowania danej osoby.
    Osoby początkujące trenują od 2-3 razy w tygodniu (dzień treningowy, następny dzień odpoczynek itd.)

  • Ciało można trenować bez specjalistycznego sprzętu, wystarczą hantle, mata, różnego rodzaju piłki.

Jeśli masz obawy, zapytaj dobrego trenera w swojej okolicy jak zacząć i co ćwiczyć, pamiętaj że równie ważne jest prawidłowe odżywianie aby utrzymać wysokie obroty podczas treningu oraz wspomagać regenerację.

Programowanie treningów odbywa się z udziałem 3 podstawowych zestawów ćwiczeń, które sprawiają, że osoba trenująca crossfit zwana jest “najsprawniejszym” sportowcem , są to treningi z zakresu:
1. MetCon – Metabolic conditioning – ćwiczenia „cardio”
2. Gymnastics – ćwiczenia gimnastyczne
3. Weightlifting – podnoszenie ciężarów

W grupach podstawowych na początku pierwszych treningów uczysz się poprawności wykonywanych ćwiczeń, tak żeby w późniejszym etapie można było zacząć skalować obciążenia, trudności ćwiczeń. Ważną rzeczą jest mobilność w stawach osoby zaczynającej treningi.

Kluby crossfit stają się też swego rodzaju “rodziną”, grupa osób, które wspólnie spedzaja czas trenując, na sali się wspierając w poprawianiu wyników, niekiedy integrować się poza treningami. To daje przewagę zwykłym siłownią, gdzie człowiek przychodzi, ćwiczy i wychodzi. W klubach są ludzie, którzy budują klimat i tworzą wspólnie środowisko grupy z wspólna pasją, zajawką. W Cross Training Mrągowo pomagamy osobom początkującym które się krępują, że są np. otyłe i się wstydzą czy głupio im że nie maja kondycji itp.

Kamil Kaczmarczyk – dietetyk, vice mistrz Polski, wielokrotny mistrz województwa w kajakarstwie klasycznym.
Tomasz Kalinowski – trener Cross Training Mrągowo

Przydatne linki:
Crossfit a odżywianie, czyli co jeść.
Mój dietetyk w Twojej okolicy.
Cross Training Mrągowo