Relacja z warsztatów dla dzieci z klas I-V prowadzonych w ramach “Programu dla Szkół”

Relacja z warsztatów dla dzieci z klas I-V prowadzonych w ramach "Programu dla Szkół"

Edukacja żywieniowa dzieci jest kluczowa w ich późniejszym stosunku do zdrowego odżywiania! Dlatego nasi specjaliści z placówek Mój Dietetyk podjęli się przeprowadzenia serii warsztatów, których głównym tematem są nie tylko warzywa i owoce w diecie, ale także produkty mleczne stanowiące część piramidy żywieniowej dla dzieci i młodzieży. 

Warsztaty dla dzieci z klas I-V prowadzone są w kilku województwach, w tym w warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim, jak i śląskim, w ramach “Programu dla Szkół” mającego na celu nie tylko zwiększenie spożycia owoców, warzyw i porcji mlecznych w diecie dziecka, ale także działania edukacyjne skierowane do dzieci oraz działania promocyjne mające na celu zwiększyć popularność tych produktów. 
Więcej informacji odnośnie “Programu dla Szkół” znajdziesz TUTAJ.

Podczas prowadzenia warsztatów w klasach I-V, nasi specjaliści nie tylko rozmawiają z uczniami  o zasadach zdrowego żywienia, ale także przedstawiają zalety takiego żywienia korzystając z pomocy dydaktycznych w postaci filmu lub piosenki. Ważne są także odwołania do własnych doświadczeń dzieci w tym temacie.

Ważną częścią warsztatów są także zadania praktyczne, w tym przypadku rozwiązywanie zagadek mające na celu odgadnięcie nazw konkretnych warzyw i owoców. Rozwiązanie zagadki dzieci odnajdują wśród wielu rysunków umieszczonych na tablicy. Nasi dietetycy na podstawie ilustracji opowiadają o tych warzywach i owocach, które najczęściej spotkać można w rodzinnej kuchni, a zadaniem uczniów jest dokonanie podziału tych ilustracji na warzywa i owoce.

Kolejna część warsztatów to “kurs gotowania” podczas którego uczniowie w grupach przygotowują jedno z wybranych dań: koktajl owocowo-warzywny ( w składnie: jabłko, marchewka, banan, woda mineralna niegazowana), sałatkę owocową (w składzie: jabłko, gruszka, banan, fioletowe winogrona), owsiankę z owoców (w składzie: jabłko, banan, winogrona, płatki owsiane i jogurt naturalny), a także kanapek (w składzie: pieczywo ciemne np. graham, serek do smarowania, wędlina, ser żółty, ogórek, pomidor, papryka różnokolorowa, rzodkiewka , sałata). Wspólne szykowanie posiłków ma na celu nie tylko rozwinięcie umiejętności pracy w grupie, ale także zwrócenie uwagi na higienę i bezpieczeństwo podczas pracy.

Dalsza część warsztatów skupia się wokół zwierząt gospodarskich, które dają mleko – dietetyk nie tylko z pasją opowiada o przetworach mlecznych i ich znaczenia w diecie każdego dziecka, ale także zachęca dzieci do wzięcia udziału w dyskusji na temat ich ulubionych potraw mlecznych.

Prowadząc te warsztaty wpływamy nie tylko na uświadomienie dzieciom znaczenia warzyw i owoców w diecie, umiejętność podziału produktów na owoce i warzywa, uświadomienie dzieciom znaczenia nie marnowania żywności, a także na zaznaczenie roli śniadań w codziennej diecie dzieci.

 

Poznaj ofertę warsztatową prowadzoną przez naszych specjalistów!
Wybierz interesujący Cię warsztat – wspólnie zadbajmy o zdrowie najmłodszych!

Masz pytanie odnośnie oferty?
Nasz specjalista chętnie na nie odpowie!

Małgorzata Olchowska
malgorzata.olchowska@mojdietetyk.pl
tel: +48 577 389 512