Białko na odchudzanie

Porady dietetyczne

Białko jest podstawowym budulcem większości organizmów żywych. Pełni funkcje strukturalne i regulujące, umożliwia prawidłowy wzrost oraz regenerację organizmu. Jest niezbędnym elementem w każdej zbilansowanej diecie, również tej odchudzającej. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, czym jest białko oraz czy ma działanie odchudzające. Zapraszamy do lektury!

Czym jest białko?

Białko można rozumieć w kontekście odchudzania dwojako – może to być:

  • makroskładnik, który musi występować w każdej dobrze zbilansowanej diecie,
  • odżywka białkowa, która przydaje się w szczególności sportowcom, mającym na ten składnik większe zapotrzebowanie.

Białka zbudowane są z aminokwasów, które dzielimy na te endogenne i egzogenne. Pierwsze z nich to te, które organizm jest w stanie zsyntetyzować samodzielnie, natomiast drugie należy dostarczyć wraz z pożywieniem.

Czy białko odchudza?

Chociaż białko samo w sobie nie odchudza, może być bardzo pomocne w walce o wymarzoną sylwetkę. Kluczem do chudnięcia jest to, by dostarczać ilość kalorii mniejszą, niż dzienne zapotrzebowanie. Takie działanie zmusza organizm do tego, by sięgał po posiadane rezerwy tłuszczowe, a w konsekwencji powoduje obniżenie masy ciała. Stosowanie białka jest niezbędne także podczas budowania masy mięśniowej.

Redukowanie masy ciała i budowanie masy mięśniowej

Żeby mieć umięśnioną sylwetkę, konieczny jest trening siłowy, wraz z którym ćwiczący stosuje nadwyżkę kaloryczną – dzięki temu organizm może inwestować w budowanie mięśni. W późniejszym czasie mięśnie należy „odsłonić”, redukując nagromadzoną równocześnie tkankę tłuszczową. U osób początkujących lub wracających do ćwiczeń po długiej przerwie w pewnych warunkach możliwa jest także rekompozycja sylwetki, która polega na spożywaniu ilości kalorii (w tym również białka i innych makroskładników) odpowiadającej dziennemu zapotrzebowaniu. Wówczas możliwe jest jednoczesne spalenie tłuszczu i wyrzeźbienie mięśni.

Redukcja a odpowiednia ilość białka w diecie

Nieodłącznym elementem pozbywania się nadmiernej ilości tłuszczu, obniżania masy ciała czy budowania mięśni w perspektywie długofalowej jest zawsze redukcja, czyli inaczej odchudzanie. Białko stosowane podczas tego procesu:

  • pozwala ochronić zbudowane wcześniej mięśnie przed rozpadem,
  • umożliwia zachowanie poczucia sytości na znacznie dłużej,
  • jest po prostu smaczne, a dzięki niemu czujemy się dobrze.

Znajdziemy je w najróżniejszych produktach żywieniowych jak np. mięso, jaja, nabiał i przetwory mleczne, roślinne zamienniki nabiału, warzywa strączkowe czy soja.

Jak ułożyć dobrą dietę redukcyjną? Białko na diecie odchudzającej

Odchudzanie to nie tylko wystarczająca ilość białka na kilogram masy ciała, ale również podaż węglowodanów i tłuszczy na stosownym poziomie. Zadbać trzeba o kaloryczność diety, a także to, by nie powodowała ona niedoborów żywieniowych. Oprócz tego dobra dieta nie powinna być wyzwaniem w stosowaniu – najlepiej, jeśli posiłki są łatwe i szybkie w przygotowaniu, a także dostosowane do preferencji. W ułożeniu właśnie takiego jadłospisu pomoże Ci dietetyk.