Jak w Święta łasuchować, żeby nie żałować?

Święta Bożego Narodzenia to okres, który sprzyja rodzinnym spotkaniom, co bardzo często przekłada się na naszą wagę. Po okresie świątecznym przybieramy na wadze przeciętnie 1 – 2 kg. Jeżeli nie chcesz mieć wyrzutów sumienia z powodu dodatkowych cm w talii, mamy dla Ciebie kilka ciekawych rozwiązań.

  • Nie próbuj schudnąć w okresie świątecznym. Unikanie wyśmienitych świątecznych potraw, które spożywamy tylko raz do roku, sprawi, że będziesz czuł się niekomfortowo. Ciesz się tym wspaniałym okresem i skoncentruj na utrzymaniu swojej wagi. Bądź jednak rozważny i wybieraj tylko te potrawy, które naprawdę uwielbiasz.
  • Unikaj bycia głodnym. Jeśli usiądziesz do stołu głodny, najprawdopodobniej zjesz o wiele więcej. Pamiętaj o zdrowym śniadaniu i zawsze zjedz zdrową, szybką przekąskę przed świątecznym obiadem. To pomoże Ci uniknąć przejedzenia.
  • Szukaj zdrowszych zamienników. Jeżeli przygotowujesz potrawy w domu, spróbuj wprowadzić zdrowsze, mniej kaloryczne, a wciąż pyszne rozwiązania, np. przygotuj więcej sałatek, używaj mniej majonezu – dodaj do niego jogurt naturalny, piecz i gotuj zamiast smażyć, na deser wybierz sałatkę owocową.
  • Kontroluj porcje. Pozwól sobie na ulubione ciasto, czekoladę czy przepyszne pierogi, jednak zawsze pamiętaj o porcjach, jakie spożywasz. Małe porcje pozwolą Ci skosztować różnych potraw bez wyrzutów sumienia. Umiarkowanie jest kluczem do sukcesu!
  • Dbaj o nawadniane organizmu. Odpowiednie nawodnienie odgrywa dużą rolę – zmniejsza apetyt i ułatwia trawienie, co jest szczególnie ważne podczas Świąt. Zielona herbata lub szklanka wody przed przystąpieniem do posiłku są wskazane.
  • Rozmawiaj. Wykorzystaj wspaniałą świąteczną atmosferę do rozmów z najbliższymi. Poprzez interesującą konwersację podczas posiłku, będziesz jeść wolniej i najprawdopodobniej zjesz mniej, gdyż Twoją uwagę pochłonie rozmowa, a nie to co znajduje się na stole.
  • Uważaj na płynne kalorie. Alkohol, napoje gazowane, soki dostarczają tzw. pustych kalorii (1 g alkoholu to aż 7 kcal, dla porównania 1 g węglowodanów to 4 kcal). Wybierając mniej kaloryczne trunki, możesz uniknąć wielu niepotrzebnych kalorii. Cytryna, limonka, listki mięty, mrożone owoce urozmaicą smak wody. Jeżeli pijesz alkohol, wybieraj czerwone wino.
  • Słuchaj swojego ciała. Gdy jesteś syty, przestań jeść.
  • Bądź aktywny. Zaproponuj najbliższym spacer – wpłynie to pozytywnie na układ trawienny i polepszy Twoje samopoczucie.

Pamiętaj, okres świąteczny trwa tylko kilka dni. To, w jaki sposób dbasz o swój organizm przez resztę roku ma największe znaczenie. Tak więc ciesz się tym wyjątkowym okresem, jednocześnie próbując zachować równowagę, a będziesz mógł przywitać Nowy Rok z entuzjazmem!