Dieta Dukana wciąż na topie? Sprawdzamy czy jest skuteczna i bezpieczna. (cz.1)

Dieta Dukana wciąż ma wielu przeciwników jak i sympatyków zastanówmy się dlaczego?

Na czym polega ta dieta?
W diecie Pierre Dukana głównym składnikiem są białka. Należy tu przypomnieć, że białka w prawidłowiej diecie powinny dostarczać ok. 15% energii, tłuszcze 25 %, a węglowodany 60%. Natomiast węglowodany Dukan zaleca w 2 fazie kuracji.

Dieta Dukana składa się z 4 faz:

  1. Produkty z wysoką zawartością białka i niską bo 4 -5% zawartością tłuszczu, trwa ona około 10 dni. Prawidłowa dieta powinna dostarczać ok. 15% energii z białek, z tłuszczu 25 %, a z węglowodanów 60%.
  2. Faza, tu spożywa się naprzemiennie jeden dzień białka, kolejny białka z dodatkiem węglowodanów i tak aż do skutku kiedy to kuracjusz osiąga zaplanowany cel. Prawidłowa dieta powinna dostarczać ok. 60% energii z węglowodanów. Węglowodany to główne „paliwo” dla mózgu i całego układu nerwowego dlatego są potrzebne codziennie.
  3. Faza w niej główną rolę również odgrywają białka, ale włącza się owoce, produkty skrobiowe i pełnoziarniste pieczywo. Dwa razy w tygodniu można zjeść to na co ma się tylko ochotę. Faza ta trwa zależnie od ilość zgubionych kilogramów (np. -5kg x10 daje 50 dni tej fazy).
  4. Ostatnia 4 faza to jeden dzień w tygodniu gdzie jemy tylko białko, natomiast w pozostałe jemy co chcemy. Co nie pozwala na ukształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Twórca diety uważa, że tak można do końca życia i że będziesz cieszyć się zawsze świetną sylwetką, ale…

Czy ta dieta jest zdrowa?
Jean-Michel Cohen głośno stwierdził, że dieta Dukana jest groźna dla
zdrowia, za co Pierre Dukan, autor jednej z najpopularniejszych diet odchudzających, pozwał go do sądu i przegrał.

Jean-Michel Cohen w 2010 r. zarzucił Dukanowi, że jego dieta jest niebezpieczna dla niektórych osób ją stosujących, gdyż powoduje wzrost poziomu cholesterolu, przyspiesza rozwój miażdżycy tętnic i zwiększa ryzyko raka piersi u kobiet.

Dr Elisabeth Weichselbaum z British Nutrition Foundation podkreśliła w wypowiedzi dla BBC, że niekorzystne dla zdrowia jest wyłączanie z diety całych grup produktów spożywczych. Dotyczy to przede wszystkim węglowodanów, które to powinny stanowić nawet 60% dziennego zapotrzebowania na energii. Jej zdaniem, dla osób pragnących się odchudzić korzystniejsza będzie dieta mniej kaloryczna, ale zbilansowana.

Francuska Rada Lekarska odebrała Dukanowi prawo do wykonywania zawodu, za to że przepisywał on leki które zostały wycofane ze sprzedaży.

Podsumowanie.
Choć zrozumiałe są motywy osób sięgających po tę dietę, to niezrozumiałe jest godzenie się z powyżej opisanymi zagrożeniami jakie niesie stosowanie tej diety. Dieta Dukana jest skuteczna, co potwierdzi wiele osób ją stosujących, jednak zdaniem wielu lekarzy i dietetyków jest ona niebezpieczna.

Szukasz diety, ale nie wiesz którą wybrać?
Zapytaj eksperta o najlepszą dietę dla Ciebie i postaw na racjonalne odchudzanie [SZUKAJ]

Kamil Kaczmarczyk – dietetyk