Dieta Cambridge a racjonalne odżywianie

Rozpuść zawartość saszetki w szklance ciepłej wody i gotowe! Prawda, że pyszne? Ale co? Żurek, zupa o smaku kurczaka czy jarzynowa, napój o smaku waniliowym, to tylko kilka propozycji z menu diety ostatniej szansy. Oceńcie sami, czy warto po nią sięgać?

Na czym polega?

Ta nietypowa kuracja odchudzająca oparta jest na gotowych, sproszkowanych produktach w postaci zup, które są podstawą diety, koktajlów a także batonów. Dostępne jest kilka wariantów zup: jarzynowa, grzybowa, pomidorowa, o smaku kurczaka, żurek. Wśród napojów znajdziemy smak kawowy, cappuccino, waniliowy, truskawkowy oraz owoców leśnych. Do menu dołączają batony: żurawinowy, czekoladowy, morelowo-waniliowy, zbożowy o smaku owocowym oraz jabłkowy z rodzynkami.

1 posiłek = 1 zupa w proszku lub 1 napój w proszku lub 1 baton

Dieta dostarcza dziennie około 400-600 kcal. Są to ilości, którymi w praktyce nie jesteśmy w stanie zaspokoić głodu. Jeśli jesteś kobietą możesz zjeść trzy posiłki dziennie, jeśli mężczyzną – cztery. Dieta trwa trzy tygodnie, po których następują dwa tygodnie diety mieszanej, czyli posiłki Cambridge spożywane są naprzemiennie z normalnymi daniami.

Autorzy zalecają również picie dużych ilości wody mineralnej i unikanie napojów słodzonych, wysokokalorycznych, kofeiny i alkoholu. Producenci zapewniają, że cały ‘jadłospis’ pomimo niskiej kaloryczności zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze, które są odpowiednio zbilansowane.

Zalety diety Cambridge

Niewątpliwie pozbycie się dużej ilości zbędnych kilogramów w bardzo krótkim czasie może być kuszące. Nawet 10 kg w ciągu 3 tygodni.

Wady diety Cambridge

W przeciwieństwie do zalet dieta Cambridge ma całą listę wad:

  • Jest bardzo restrykcyjna, a zawarte w jej jadłospisie produkty nie dostarczają organizmowi odpowiedniej porcji składników odżywczych
  • Pojawienie się efektu jojo po zakończeniu kuracji jest bardzo prawdopodobne, szczególnie jeśli od razu powrócimy do starych nawyków żywieniowych
  • Zbyt szybka utrata masy ciała prowadzi do powstawania rozstępów i cellulitu
  • Jest droga, pudełko z zestawem 20 zup kosztuje minimum 150 zł, do tego należy doliczyć cenę batoników i napojów
  • Nie kształtuje prawidłowych nawyków żywieniowych, co skutkuje powrotem do wagi sprzed zastosowaniem diety

Przed zastosowaniem diety należy zrobić rachunek korzyści i strat, wtedy odpowiedź na pytanie, czy warto nasunie się sama.

Karolina Grudzień, dietetyk

http://befit.pl/odchudzajaca-dieta-cambridge-i-jej-efekty/

http://www.poradnikzdrowie.pl/eksperci/pytania/czy-diety-w-proszku-sa-skuteczne/84560/1/

http://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/diety/na-czym-polega-dieta-cambridge.html#.VOG_Ti7eOaI