Diet coaching-sposób na odchudzanie?

Obecnie coraz większą popularność zyskuje tzw. diet coaching. Co to takiego i czym różni się od tradycyjnej wizyty u dietetyka? Odpowiem na to pytanie w dalszej części tego artykułu.Czym jest diet coaching?

Najprościej ujmując diet coaching to cykl spotkań z fachowcem, podczas których pomaga on dokonać zmian w sposobie odżywiania i stylu życia klienta. Zmiany w sposobie żywienia są wprowadzane etapami. W diet coachingu istotne jest ustalenie celu diety, a także odnalezienie wewnętrznych motywacji. Jest to niezbędne do wytrwania w postanowieniu o zmianie sposobu żywienia. Zadaniem diet coacha jest pomoc w przewidzeniu trudności w trakcie procesu zmian oraz wyszukaniu sposobów poradzenia sobie z nimi. Coach motywuje do niepoddawania się w obliczu potknięć w dążeniu do celu. Podczas spotkań dietetyk stopniowo przekazuje informacje dotyczące racjonalnego odżywiania dostosowane do potrzeb klienta.Do kogo skierowany diet coaching?

Wizyty u dietetyka w formie diet coachingu to dobra metoda dla osób, które kilkakrotnie stosowały dietę, ale po zakończeniu kuracji wracały do dawnych nawyków żywieniowych i masy ciała. Również dla tych, którzy chcą lepiej poznać siebie i odnaleźć motywację do dokonania zmian. Klientów lubiących stopniowe wprowadzanie modyfikacji w stylu życia, które mogą planować pod okiem dietetyka.Czym różni się diet coaching od tradycyjnej wizyty u dietetyka?

Sesje diet coachingu w głównej mierze skupiają się na rozwoju samoświadomości klienta. Głównym celem nie jest utrata kilogramów, ale trwała zmiana zachowań żywieniowych, których skutkiem jest osiągnięcie prawidłowych parametrów ciała. Dlatego zazwyczaj diet coach nie da nam gotowego jadłospisu, ale omówi z nami jakie zmiany należy wdrożyć w pierwszej kolejności. Pomoże uwierzyć w siebie i swoje możliwości, a także nauczy samodzielnie dokonywać właściwych wyborów żywieniowych.Z jakiej metody najlepiej skorzystać?

Metoda zmiany stylu życia zależy od naszych potrzeb i osobowości. Jeśli potrzebujemy dostosowanej do swojego stylu życia, dokładnie wyliczonej diety udajmy się do dietetyka. Jeśli nie umiemy odnaleźć wewnętrznej motywacji, chcemy sami decydować jakie posiłki zjemy, ale jednocześnie chcemy zdrowiej się odżywiać umówmy się na wizytę do diet coacha. Najlepiej zrobimy korzystając z usług dietetyka, który jednocześnie jest diet coachem. Zmobilizuje nas do działania, a także ułoży nam jadłospis z przepisami, które pomogą nam nauczyć się zdrowo gotować.


Marta Heller-Surowiec – dietetyk kliniczny, diet coach