Jak sobie poradzić z dietą bezglutenowa w Święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia to czas często spędzany w rodzinnym gronie. Na świątecznym stole pojawiają się  tradycyjne potrawy. Niestety nie każdy w ten wigilijny wieczór może po nie sięgnąć. Co zrobić jeśli wśród Nas jest osoba na diecie bezglutenowej?

Czego nie wolno spożywać będąc na diecie bezglutenowej?

Osoby będące na diecie bezglutenowej muszą wyeliminować z pożywienia produkty zawierające gluten, dotyczy to wyrobów z pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, żyta, owsa (niektóre źródła podają, że owies jest bezpieczny, często jest on zanieczyszczony glutenem dlatego najbezpieczniej wybierać produkty z charakterystycznym znakiem przekreślonego kłosa na opakowaniu). Na liście produktów zabronionych muszą się znaleźć: wszelkie panierki do mięs i ryb, ciasta, ciasteczka, kawa zbożowa, zupy zaprawiane mąką, z lanym ciastem, zwykły proszek do pieczenia, a nawet komunikanty z mąki pszennej.

Jakie wigilijne potrawy można zaproponować osobie będącej na diecie bezglutenowej? 

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby osoba na diecie bezglutenowej delektowała się tradycyjnymi zupami np. czerwonym barszczem czy zupą grzybową. Należy jednak pamiętać, o niezabielaniu zup mąką z glutenem (użyjmy kukurydzianej, ziemniaczanej). Makaron lub uszka podajmy w wersji bezglutenowej – są to produkty, które z łatwością znajdziemy w dużych sklepach lub miejscach oferujących produkty bezglutenowe.

A co z rybami? Tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki rodzaj ryby wybierzemy. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Do ich panierowania nie używamy tradycyjnej mąki czy bułki. Bezpieczne będzie doprawienie przyprawami bezglutenowymi, upieczenie w piekarniku bez panierki lub wybór panierki bezglutenowej (amarantusowej, jaglanej)

Pierogi śmiało można przygotować z maki bezglutenowej, a kapustę z grochem bez zasmażki mogą skosztować wszyscy goście. Sałatka jarzynowa, kutia na bazie ryżu lub tradycyjny kompot z suszu, ciasto na bazie mieszanki mąk bezglutenowych  będą dopełnieniem wspólnej wieczerzy.

Podsumowanie

Obecnie, w asortymencie wielu sklepów można znaleźć wiele smacznych produktów i potraw przeznaczonych dla osób na diecie bezglutenowej, co pozwala na pełne obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia.