Efekt JOJO – najczęstszy problem po utracie kilogramów?

Poświęć chwilę i zastanów się jaki jest Twój cel związany z utratą kilogramów. Czy chcesz krótkotrwałych efektów i czasowej zmiany wagi, która potem wróci do Ciebie jak bumerang?
Czy raczej zależy Tobie na trwałych rezultatach, którymi będziesz cieszył się przez okrągły rok, a nawet całe życie?
Decyzja należy do Ciebie!

Czy wszystkie te skuteczne diety odchudzającej dające natychmiastowe rezultaty są dobre?!

Schudnąć i przytyć to nie problem. Natomiast utrzymać to co się wypracuje i być przy tym zdrowym, jest już większym wyzwaniem. Stosowanie takiej diety przez 3 miesiące nie jest trudne, lecz spróbuj tak żywić się cały rok lub całe życie. Czy Ci się uda? Będzie sprawiało Ci to przyjemność? Będziesz przez ten czas szczęśliwy? Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania brzmią – nie, zastanów się czy warto stosować takie żywienie.

Z efektem jojo związane są wahania masy ciała. Rozważymy tutaj przypadek związany z procesem odchudzania. Odżywianie w okresie redukcji wiążę się z dostarczeniem mniejszej ilości kalorii w stosunku do potrzebnego wydatku energetycznego. Szybkie tempo odchudzania dietami głodówkowymi negatywnie wpływa na nasz organizm i procesy metaboliczne. Przekłada to się na zdrowie. Niska kaloryczność obniża tempo przemiany materii, a organizm zaczyna oszczędzać zapasy energii.

Pośpiech – czyli zły doradca

W większości przypadków szybka utrata kilogramów to nie tylko zmniejszenie tkanki tłuszczowej, ale spadek masy mięśniowej i obniżenie zawartości wody w organizmie. Ciągłe obniżanie kaloryczności doprowadza do zwolnienie tempa metabolizmu. Osoba w pewnym momencie dodaje aktywność fizyczną. Ma ona na celu przyspieszenie metabolizmu i stracenie kolejnych kilogramów. W momencie gdy skończymy redukcje, organizm będzie potrzebował się odbudować po ciężkim dla niego okresie.

Kiedy postanawiasz wrócić do swojego odżywiania, okazuję się że stracone kilogramy wracają szybciej niż trwał okres głodzenia. Ciało zaczyna wszystko magazynować, a reakcja obronna organizmu jeszcze bardziej nasila apetyt. Dodatkowo wszystko czego odmawiano sobie podczas trwania takiej diety smakuje o wiele bardziej.

Tylko racjonalne podejście i odpowiednio dobrany plan żywieniowy umożliwia normalne w pełni szczęśliwe funkcjonowanie przez cały czas i osiągnięcie celu. Zachowując przy tym wypracowaną sylwetkę i uzyskanie optymalnej masy ciała.

Robert Lipert

Robert Lipert
dietetyk