Dieta jajeczna – ekspresowe odchudzanie. Czy może być skuteczna i bezpieczna?

Internet jest przepełniony różnymi dietami, których twórcy dają gwarancję ekspresowej utraty zbędnych kilogramów. Czy rzeczywiście jest to możliwe w krótkim czasie i bez efektu jo-jo? Chciałabym odnieść się do tych zapewnień w kontekście diety jajecznej:
– opracowana przez przez specjalistów z amerykańskiej kliniki Mayo, która zajmuje się leczeniem otyłości;
– monodieta oparta na jajach;
– czas kuracji: 2 tygodnie;
– oczekiwane efekty: 6kg/2tygodnie.

Zasady odchudzającej diety jajecznej

Głównym składnikiem diety jajecznej, jak zapewne się już domyśliłeś, są bogate w wysoką wartość odżywczą jajka. Dozwolone jest spożywanie dziennie od 4-6 sztuk ugotowanych jaj na twardo. Jednak od czasu do czasy dopuszcza się zastąpienie 2 jajek porcją chudego mięsa lub ryby. Nie zmienia to faktu, że menu diety jajecznej nie jest urozmaicone. Poza jajkami dopuszcza się do spożycia warzywa i niektóre owoce (np. jabłko, grejpfrut). Ponadto, żeby oczyścić organizm, zaleca się wypijanie dużej ilości płynów ok. 3 l dziennie. W ciągu dnia spożywa się 3 posiłki. W diecie przeciwskazane są: pełnotłuste produkty mleczne, tłuste mięso, nasiona roślin strączkowych, słodycze, cukier, sól i alkohol.

Jak wygląda menu ?

Schemat dwutygodniowego planu żywieniowego jest następujący:

  • Pierwszy tydzień diety:

Śniadanie: 2 jajka ugotowane na twardo, czarna kawa.
Obiad: 2 jajka ugotowane na twardo, 200 g gotowanych warzyw.
Kolacja: 2 jajka ugotowane na twardo lub 150 g chudego mięsa/ryby, główka sałaty z sokiem z cytryny.

  • Drugi tydzień diety:

Śniadanie: czarna kawa, kromka chrupkiego pieczywa.
Obiad: 150 g smażonego mięsa, filiżanka tartej marchewki z sokiem z cytryny.
Kolacja: 2 jajka ugotowane na twardo lub 100 g chudej szynki, 150 g chudego jogurtu.
Zobacz jak wygląda menu. Jest monotonne i nie zachęca do jedzenia.

Jajeczna moc w odchudzaniu – efekty
Według twórców, dokładne stosowania się do zaleceń i jadłospisu, pozwoli na utratę nawet 6 kg w ciągu 2 tygodniu. Czy jest to realne? Tak, z tym że spadek kilogramów widoczny na wadze, jest zwykle efektem odwodnienia organizmu i utraty beztłuszczowej masy ciała (mięśni), a nie tkanki tłuszczowej.

Konsekwencje zdrowotne
To, że jajka stanowią cenne źródło wielu substancji odżywczych, nie podlega dyskusji. Dostarczają Tobie dużo witamin, wapnia, kwasów omega-3, choliny i najwyższej jakości białka. Mimo to stosowanie diety, której głównym komponentem są jajka, nie jest bezpieczne. Dlaczego?

  • Po pierwsze, codzienne jedzenie takich samych, ubogich w energię i wiele kluczowych składników odżywczych pokarmów jest szokiem i stresem dla Twojego organizmu.
  • Efekt jaki przynosi dieta w postaci utraty masy ciała, jest wynikiem zbyt niskiego poziomu kalorii dostarczanych w ciągu dnia.
  • Konsekwencją kuracji, która w pewien sposób wyniszcza organizm, będzie efekt jo-jo.
  • Ponadto nie dla wszystkich takie ilości jajek i w takiej postaci są dozwolone w diecie. Niewskazana jest ona dla osób m. in z chorobami wątroby, trzustki i dróg żółciowych, a także z alergią na białko jaja kurzego. Ponadto wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie, prowadzi do zmęczenia, osłabienia organizmu i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
  • W dodatku monotonność posiłków sprzyja podjadaniu.

Podsumowanie
Dieta jajeczna to przykład kolejnej głodówki. Przynosi efekt, ale jest on krótkotrwały i wyrządza więcej szkód niż pożytku. Zastanawiasz się, jaka dieta jest najlepsza? Najbardziej odpowiednia plan żywieniowy to taki, który jest dostosowany indywidualnie do Twoich potrzeb z uwzględnieniem aktualnego stan zdrowia i preferencji żywieniowych. Utrata zbędnych kilogramów będzie stopniowa (0,5-1kg/tyg), uzyskane efekty długotrwałe a zmienione nawyki żywieniowe na stałe.

mgr dietetyk Anna Musiał

bussines eggs