Dieta a karmienie piersią

Nieważne czy jesteś świeżo upieczoną mamą, która właśnie urodziła pierwsze dziecko, czy masz już za sobą kilka porodów. Prawdopodobnie masz wiele pytań, jak powinnaś się odżywiać podczas karmienia piersią.

Kiedy jeszcze jesteś w ciąży lub jeśli już urodziłaś i właśnie karmisz piersią, powinnaś jeść wiele owoców, warzyw, ziaren, białka i pokarmów bogatych w wapń. Pamiętaj – nie odżywiasz się zdrowo tylko dla siebie, ale również dla Twojego dziecka. Szacuje się, że potrzebujesz około 500 dodatkowych kalorii, jeśli karmisz piersią. Być może częściej będziesz również odczuwać pragnienie, dlatego musisz pić nieco więcej wody.

Dziecko, które pije mleko matki, może mieć alergię na niektóre produkty, które ona jadła, np. na krowie mleko, soję, pszenicę, kukurydzę, owies, jaja, orzechy, orzeszki ziemne, ryby lub skorupiaki. Jak taka alergia objawia się u dziecka?

Mogą pojawić się:

  • wymioty i plucie
  • bóle brzucha spowodowane dużą ilością gazów w jelitach dziecka
  • krwawe stolce
  • wysypka lub obrzęk

Jeśli pojawią się powyższe objawy, powinnaś skontaktować się z lekarzem i unikać pokarmów, które mogą być odpowiedzialne za ten stan. Prowadź dziennik, co pijesz i jesz. Pomoże Ci się zorientować, co może uczulać Twojego malucha.

Niektórych pokarmów powinnaś unikać podczas karmienia, np. fasoli, kalafiora czy brokułów. Dziecko może mieć po nich problemy ze wzdęciami, a co za tym idzie, może boleć je brzuch. Nie jedz również pikantnych potraw, gdyż zmieniają one smak mleka. Nie powinnaś również jeść dużo ryb o wysokiej zawartości rtęci – może mieć ona wpływ na uszkodzenie układu nerwowego dziecka.

Podobnie jak w ciąży powinnaś unikać alkoholu. Jego stężenie w mleku zależy od stężenia w krwi. Musisz również ograniczyć kawę, a właściwie kofeinę. Jedna czy dwie filiżanki nie zaszkodzą, ale już większa ilość z pewnością wpłynie na nastrój dziecka.

Autor: Olga Steliga-Dykas