Chcę schudnąć, ale nie mam silnej woli!

Rosnąca nieustanie liczba osób z nadwagą i otyłością powoduje poszukiwanie coraz to nowych sposobów na obniżenie masy ciała. W mediach dużo się o tym mówi i pisze. Większość osób była, jest lub będzie na diecie. Brak skuteczności podejmowanych wysiłków sprawia, że zastanawiamy się czy sukces, w postaci trwałego obniżenia masy jest w ogóle możliwy. Skoro się nie udaje, to może jest jakiś czynnik który to uniemożliwia? Może brak silnej woli?

Brak sukcesów może wynikać z wielu powodów. Czy masz na nie wpływ?
Utrata masy ciała jest procesem bardzo angażującym.
Nie każda osoba z entuzjazmem podejmie kolejne wyzwanie walki ze zbędnymi kilogramami. Wiele osób wdraża część zmian, a pomija te mniej wygodne i bardziej wymagające. Część osób niewłaściwie przygotowuje się do odchudzania. Jeżeli w ich otoczeniu będą łatwo dostępne smakołyki, mało prawdopodobne jest to, że się im oprą. Niektórzy podejmują zmaganie, ale szybko rezygnują, jeszcze przed uzyskaniem pierwszych rezultatów. Z odchudzaniem wiąże się frustracja i gniew. Ludzi, którzy przeżywali takie przykre doświadczenia, trudno przekonać, że kolejna próba będzie inna i bardziej, skuteczna. Wiele osób nauczyło się żyć tak, jakby problem nadwagi ich nie dotyczył. Niektórzy reagują na niepowodzenia i trudności wypierając je. Te wszystkie doświadczenia są zrozumiałe w kontekście obniżania masy ciała.

Silna wola receptą na sukces w odchudzaniu?
Specjaliści dowodzą, że silna wola nie ma znaczenia. Ludzie mają silną wolę do robienia pewnych rzeczy i nie ma jej w zakresie innych. Na przykład osoba chcąca zmienić swój tryb życia na bardziej zdrowy podejmuje zmianę diety i ćwiczenia. Zapisuje się na fitness, ale wkłada niewielki wysiłek w zaplanowanie i przeprowadzenie treningu, często znajduje wymówki, aby nie być na zajęciach. Obarcza trenera czy dietetyka odpowiedzialnością za swoje niepowodzenia.
Jednak ta sama osoba ma pasję do gotowania i z łatwością wdraża wszelkie propozycje dotyczące menu. Delektuje się nowymi smakami i proponowanymi potrawami. Świetnie organizuje zakupy i proces przygotowania posiłków. Realizuje menu i zalecenia dotyczące rozkładu posiłków w 100% Czy taka osoba ma czy nie ma silnej woli? Oczywiście, że ma ale tylko wtedy, kiedy pracuje nad tym, co ma dla niej osobiste znaczenie, w innym przypadku nie.

Przepis na sukces.
To, czy uda się schudnąć trwale, zależy więc od istotnych, osobistych powodów danej osoby. Wieloletnie doświadczenia w pracy z klientami potwierdzają tezę, że ludzie którzy chcą stracić na masie ciała z ważnych dla nich powodów osobistych, podejmują wyzwanie, znajdują motywację i pokonują przeszkody oraz skłonni są osiągnąć sukces. Takie osoby szukają i znajdują najlepsze dla siebie rozwiązania.
Osoby, które podlegają sugestiom otoczenia, uważają, że “powinny” lub podejmują zmiany bez entuzjazmu nie osiągają sukcesów, nie będą miały wewnętrznej siły do poradzenia sobie w sytuacji trudnej, zaskakującej czy kryzysowej, która jest integralną częścią procesu zmiany.

 

zdjecie50