Od czego zacząć odchudzanie?

Dieta na poprawę odporności

Najważniejsza jest odpowiednia motywacja. Odchudzanie to proces, na który potrzeba czasu. Tak jak nie przybieramy kilogramów w kilka tygodni, tak samo nie da się w tak krótkim czasie ich pozbyć. Najważniejsze w rozpoczęciu odchudzania to obrać sobie realny cel i dostosować do niego nasz plan działania, myśląc o odchudzaniu w sposób długoterminowy. Sprawdź, jak rozpocząć proces redukcji masy ciała, aby był on skuteczny i trwały!

Wprowadzaj zmiany małymi kroczkami

Dieta to tylko jeden z elementów Twojego życia i nie powinnaś podporządkowywać innych jego obszarów odchudzaniu. Jeśli zaplanowane działania sprawią, że będziesz musiała zrezygnować ze swojej pasji, ograniczyć spotkania towarzyskie czy kontakty z rodziną, jest duża szansa, że nie wytrwasz w swoich postanowieniach zbyt długo. Dopasuj dietę do siebie, a nie na odwrót — dzięki temu będziesz mieć zdecydowanie większą szansę na sukces w odchudzaniu!

Mierz siły na zamiary

Nie podchodź do procesu odchudzania zbyt ambitnie — jeśli narzucisz sobie zbyt rygorystyczną dietę lub zbyt dużo jednostek treningowych, będzie Ci trudniej na dłuższą metę wytrwać w swoich postanowieniach. Zaplanuj aktywność ruchową tak, aby nie komplikowała ona zbyt mocno Twojego planu dnia. Z punktu widzenia długofalowych efektów i budowania nawyków lepsze będą codziennie spacery trwające 20 minut, niż codzienne treningi trwające półtorej godziny, z których zrezygnujesz po tygodniu.

Zacznij od niewielkich zmian. Na przykład jeśli od wielu lat zabierasz na drugie śniadanie do pracy kanapki, lubisz je i nie chcesz tracić czasu na przygotowywanie innych posiłków, będąc na diecie, nadal możesz je jeść! Po prostu przygotuj kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, zamiast masłem posmaruj je hummusem, do środka włóż na przykład bogatą w białko wędlinę i chudy ser oraz porcję warzyw. W ten prosty sposób sprawisz, że Twój codzienny posiłek będzie mniej kaloryczny i bardziej sycący.

Nie kieruj się zasadą „wszystko albo nic”

Jeśli czasami zrezygnujesz z treningu lub zjesz kawałek tortu na imprezie urodzinowej, nie oznacza to, że cały Twój wysiłek poszedł na marne i możesz zrezygnować z dalszego odchudzania. Postaraj się, aby takie drobne potknięcia nie zdarzały się zbyt często, jednak musisz zaakceptować to, że na przestrzeni czasu, który jest potrzebny na skuteczną redukcję, mogą się one zdarzyć. Nie obwiniaj się, tylko wróć na dobre tory i dalej realizuj swoje założenia.

Uzbrój się w cierpliwość!

Pamiętaj, że odchudzanie to proces. Zdrowa utrata masy ciała wymaga czasu, dlatego musisz zdawać sobie sprawę, że efekty będą pojawiać się stopniowo. Normalna jest również czasowa stagnacja. Diety cud i proste sposoby na odchudzanie nie istnieją, a im szybsza utrata masy ciała, tym większe ryzyko efektu jojo. Dlatego jeśli chcesz utrzymać trwały efekt, daj sobie czas. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże Ci opracować dopasowaną do Ciebie strategię odchudzania i przeprowadzi Cię przez proces redukcji masy ciała.

Znajdź dietetyka, w Twojej miejscowości, który pomoże Ci zaplanować i przeprowadzić redukcję masy ciała lub skorzystaj ze współpracy online z jednym z naszych dietetyków.