Suplementy w odchudzaniu.

suplementy_odchudzajace

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających błonnik i reklamowanych jako sposób na skuteczne odchudzanie. Preparaty te są powszechnie stosowane i przez ogół społeczeństwa uznawane za bezpieczne. Występują w postaci tabletek, pastylek do ssania, połykania, preparatów w proszku, kostek do żucia, kapsułek, granulatów, koncentratów. Do preparatów odchudzających należą również preparaty hamujące przyswajanie składników odżywczych. Właściwości odchudzające przypisuje się również octowi jabłkowemu.

Substancjami aktywnymi w suplementach błonnikiem są: ksantan, pektyny, agar-agar oraz wyciągi z jabłek, wyciąg z ananasa, słonecznika, buraków, fasoli czy alg, babka jajowata (Plantago ovata, psylium), inulina. Nie wchłaniają się one z przewodu pokarmowego. Podawane w stanie suchym, pod wpływem wody pęcznieją w żołądku, rozciągają jego ściany, co wywołuje uczucie sytości, które jest tak pożądane w trakcie stosowania diety. Żel który tworzy się w przewodzie pokarmowym dodatkowo spowalnia wchłanianie węglowodanów i poprawia perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom.

Ciekawostka! Inulina należy do prebiotyków, które obniżają poziom cholesterolu, jak również stymulują rozwój właściwej mikroflory jelit, której zaburzenia mogą prowadzić do rozwoju nadwagi. Inulina naturalnie występuje w takich produktach jak: karczochy, cykoria, cebula, szparagi, czosnek, banany, jęczmień.

Producenci zalecają: dawka preparatu błonnika, która przynosi rezultaty, to min 50g dziennie. Preparat należy popijać dużą ilością czystej wody. Niestety, preparaty te mają cały szereg działań ubocznych:

  • wywołują wzdęcia i bóle brzucha;
  • mogą prowadzić do biegunki, a przy długotrwałym stosowaniu rozleniwiają przewód pokarmowy, co wywołuje przewlekłe zaparcia;
  • w przypadku preparatów w formie tabletek: po nasyceniu wodą tabletka może utkwić w gardle czy przełyku, powodując stan zapalny lub uszkodzenie jego ściany.

Dlaczego preparaty błonnikowe nie przynoszą efektów długoterminowych w terapii nadwagi i otyłości?

Preparaty błonnikowe niwelują uczucie głodu na krótki czas, dlatego rozpuszczalny błonnik i inne wypełniacze, nie pomogą Tobie schudnąć. Niemiłe uczucie głodu bowiem to nie tylko pustka w żołądku. Nie wystarczy samo rozciągnięcie jego ścianek i pobudzenie przez to układu nerwowego, abyś poczuł się najedzony. Odczuwasz mechaniczny bodziec z przewodu pokarmowego, natomiast nie idzie za tym podaż składników odżywczych i energii.

Dodatkowo jednym z celów terapii żywieniowej (racjonalnego odchudzania) jest również zmniejszenie objętości żołądka, co w efekcie długoterminowym będzie powodowało szybsze nasycenie się mniejszymi porcjami jedzenia. Rozciąganie jego ścian poprzez poddawanie preparatów z błonnikiem uniemożliwia osiągniecie tego efektu.

Podsumowując: wywoływanie „sztucznego” uczucia sytości, poprzez rozciągnięcie ścian żołądka oraz rozleniwienie naturalnej perystatylki jelit, nie jest odpowiednią drogą do osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Błonnik naturalnie występuje w warzywach, owocach i produktach pochodzenia zbożowego (np. otręby) i ta jego forma jest najzdrowsza i najwłaściwsza w racjonalnych odchudzaniu.

Monika Frank – dietetyk