Zdrowie na talerzu – jeśli kasza gryczana – to ta niepalona

W ostatnim czasie na rynku polskim nastąpiło wielkie zainteresowanie kaszami. Pewnie sam nie raz zastanawiałeś się skąd to się wzięło? Na półkach sklepowych zauważasz różne odmiany i rodzaje kasz, zaczynając od najszybszej do przygotowania kuskus, przez orkiszową, kończąc na tej jednej z najbardziej wartościowych – gryczanej. To właśnie ta ostatnia wzbudza kontrowersje, bo którą powinniśmy wybrać jeśli zdecydujemy się na grykę? Paloną? Prażoną? Niepaloną?

Na czym polega różnica?

Warto zacząć od tego, że kasza gryczana palona i prażona to dokładnie to samo, czyli kasza, która została poddana wcześniejszej obróbce cieplnej. Dzięki temu procesowi, staje się ona bardziej aromatyczna, jednak prażenie dodaje jej charakterystycznej goryczki. Z kolei kasza niepalona, jest jedynie suszona, przez co jej smak jest delikatniejszy.

Którą więc wybrać?
Nie da się nie zauważyć prozdrowotnych właściwości kaszy gryczanej samej w sobie. Nie raz pewnie słyszałeś od mamy, babci, cioci, że kasza to najzdrowszy dodatek do drugiego dania. Jednak jako małe dziecko zaciskałeś zęby i wzbraniałeś się przed nią. Czas to zmienić i wyjaśnię dlaczego warto wybrać właśnie tę niepaloną.

Właściwości kasz – białko.

Kasza jako dodatek węglowodanowy do obiadu jest również dobrym źródłem białka. Jego ilość zależy od klimatu, w którym jest uprawiana (im cieplej tym więcej). Białko z kaszy w porównaniu z białkiem ze zbóż jest lepiej przyswajalne. Zawiera również dwa aminokwasy, których człowiek nie jest w stanie sam wytworzyć: tryptofan oraz lizynę.
W 100g ugotowanej kaszy niepalonej znajdziesz 0,4g białka więcej niż w kaszy palonej. 06_Dziedzic wykazują, że podczas procesu prażenia kaszy zmienia się w niej zawartość substancji odżywczych. Pogarsza się jakość białka, jak również zmieniają się jego właściwości przeciwutleniające.

Co więc korzystnego wynika z jej nieprażenia?

Flawonoidy, czyli substancje, które są głównym przeciwutleniaczem w kaszy gryczanej. Zapobiegają one powstawaniu chorób cywilizacyjnych, do których należą między innymi: zawał serca, choroba niedokrwienna serca czy też miażdżyca. W kaszy niepalonej dostarczysz ich aż 19mg zjadając 100g kaszy, w palonej natomiast ich zawartość spada do 4 mg/100g.
Kasza gryczana jest bogatym źródłem witamin: B1, B2, składników mineralnych takich jak: fosfor, wapń, żelazo, nikiel, kobalt, cynk, miedź, jod, bor oraz magnez. To właśnie magnez w dzisiejszej dobie zabiegania koi Twoje nerwy i wpływa pozytywnie na Twój układ sercowo – naczyniowy. W kaszy gryczanej znajdziesz również wiele kwasów organicznych, między innymi: szczawiowy, foliowy (zalecany zwłaszcza kobietom w ciąży i w trakcie jej planowania), jabłkowy oraz cytrynowy. W procesie prażenia ich zawartość maleje, co daje Ci kolejny argument aby w sklepie sięgnąć po jaśniejszą z kasz. Jeżeli jesteś osobą borykającą się z problemem zaparć, kasza jest idealnym produktem, aby się ich pozbyć. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, kasza działa jak znakomity naturalny środek je zwalczający. Tak jak w przypadku mikro i makroelementów, jego zawartość będzie wyższa w przypadku kaszy nieprażonej.

Jaki z tego wniosek?

Kasza gryczana jako dodatek do obiadu jest doskonałym źródłem wielu substancji prozdrowotnych. Następnym razem sięgając po kaszę gryczaną dobrze zastanów się nad tym, którą wybierzesz.

mgr Karolina Krauczunas

Quinoa - verschiedene Sorten