Szczęście na całe życie – jak nie wracać do dawnych nawyków żywieniowych

Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze? Chcesz, aby nowe nawyki były trwałe i towarzyszyły Ci do końca życia? Zobacz, jak osiągnąć sukces i wypracować swój szczęśliwy sposób odżywiania.

Wypracuj nowe nawyki… na całe życie

Ważne jest, abyś na początku postawił sobie pytanie, jak długo chcesz pracować nad swoimi nawykami żywieniowymi? Do Sylwestra, do wesela koleżanki, przez okres Wielkiego Postu? Jeśli cel jest krótkofalowy, to owszem, osiągniesz efekty (np. schudniesz), ale co potem? Czy na weselu nie rzucisz się na tort, tylko dlatego, że już możesz? Aby zmienić nawyki żywieniowe na trwałe, czas pracy nad nimi nie może mieścić się w ramach od – do. Z radością pomyśl raczej, że pracujesz nad takim sposobem odżywiania, który jest dla Ciebie najlepszy i który będzie dawać Ci szczęście każdego dnia.

Małymi krokami

Jak mówi przysłowie “nie od razu Rzym zbudowano”, dlatego zasady zdrowego odżywiania koniecznie wprowadzaj małymi krokami. Trudno jest wywrócić swoje życie do góry nogami i od razu zmienić wszystko. Nawet jeśli na początku Ci się to uda, to może się okazać, że rewolucja jest na tyle uciążliwa, że sobie odpuścisz. Ciekawą propozycją jest, podejmowanie małych wyzwań np. nie słodzę napojów, nie dodaję soli do warzyw na kanapce, jem zdrowe śniadania itp. Realizacja małych kroków daje satysfakcję i poczucie szczęścia. Sprawia, że masz ochotę na więcej pozytywnych zmian!

kroki

Uporządkuj lodówkę

Uporządkuj swoją lodówkę i szafki – wyrzuć wszystko, co jest niezdrowe. Zapełnij je warzywami, owocami, produktami z pełnego ziarna, orzechami, nasionami. Kupuj tylko te produkty, które Ci służą, po spożyciu których czujesz się i wyglądasz lepiej, jesteś zdrowsza. Nigdy nie rób wyjątków od tej zasady. Jeśli nie kupisz niezdrowego produktu, po prostu go nie zjesz i pozostaniesz wierna nowym, zdrowym nawykom.

Jedz to, na co masz ochotę, ale… pilnuj ilości i zawartości swojego talerza

Jedzenie to jedna z większych przyjemności w życiu i w zdrowym odżywianiu nie chodzi o to, żeby się jej pozbawiać! Bynajmniej. Jedz to, na co masz ochotę, ale zachowaj w tym umiar i zdrowy rozsądek. Wybieraj zdrowe i pyszne produkty, poznawaj nowe smaki i połączenia, korzystaj z warzyw i owoców sezonowych, dbaj o urozmaicenie. Wsłuchuj się w swoje ciało i ucz się rozpoznawać sygnały:

 • kiedy jesteś głodna – zjedz posiłek,
 • kiedy masz ochotę na coś – zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz to zjeść i dlaczego (bądź świadoma swoich potrzeb i tego, skąd się biorą),
 • kiedy jesteś syta – skończ posiłek, nie zjadaj całej porcji na siłę.

  Planuj posiłki

  To jedna z ważniejszych zasad. Jej przestrzeganiu pomaga z pewnością odpowiednia zawartość lodówki oraz planowanie zakupów. Regularnie, np. 1-2 razy w tygodniu, sprawdzaj zawartość szafek i uzupełniaj zapasy. Przygotuj sobie także zestaw swoich ulubionych, sprawdzonych, zdrowych i szybkich w wykonaniu potraw. Jest to ogromna pomoc, gdy nie trzeba się długo zastanawiać, co ugotować na obiad.

  Bądź ciekawa

  Czytając artykuły na temat zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej czy blogi kulinarne, szukaj najlepszych dla siebie rozwiązań i ciekawych inspiracji. Często przypominaj sobie, dlaczego zdrowe nawyki są dla Ciebie ważne, jaki mają wpływ na Twoje zdrowie, kondycję i poczucie szczęścia. Możesz także spróbować poznać innych ludzi, którzy tak jak Ty starają się żyć świadomie i zdrowo i wymieniać się z nimi doświadczeniami.

  Szukaj pomocy

  Jeśli od dawna próbujesz zmienić swoje nawyki, ale wciąż się to nie udaje, możesz skorzystać z porady dietetyka i/lub sesji diet coachingu. Czasami sami nie potrafimy zobaczyć, w czym tkwi trudność związana ze zmianą nawyków. Jedzenie związane jest z wieloma aspektami naszego życia i może się okazać, że z pomocą specjalisty łatwiej nam będzie iść drogą zmiany i wypracować swój zdrowy, szczęśliwy sposobu odżywiania.

  W skrócie

  Pamiętaj, że zdrowe odżywianie to zadanie na całe życie, które realizujesz krok po kroku. Zacznij od uporządkowania lodówki i zawsze dbaj, by była wypełniona zdrowiem. Planuj swoje posiłki, by zawsze jeść to, co lubisz i to, co Ci służy. Bądź świadoma, dlaczego to wszystko robisz i co zyskujesz, zmieniając swoje nawyki na zdrowsze. Na drodze do szczęśliwszego sposobu odżywiania zapewnij sobie pomoc najbliższych, a jeśli potrzebujesz, to także specjalisty. Do dzieła! 🙂

  katarzyna-palubicka

  mgr Katarzyna Pałubicka
  dietetyk