Mąki inne niż z tradycyjnych zbóż

Mąki inne niż z tradycyjnych zbóż

W ostatnim czasie coraz częściej konsumenci rezygnują z tradycyjnych produktów zbożowych zawierających gluten. Jest to wiązane z występowaniem różnego rodzaju alergii, nietolerancji pokarmowych, jak również chęcią urozmaicenia jadłospisu. W związku z tym powstała alternatywa dla produktów zbożowych w postaci: mąk orzechowych, owocowych i warzywnych.

Mąki orzechowe

Podobnie jak mąki zbożowe, mąki orzechowe są produkowane z różnych gatunków orzechów – z migdałów, orzechów laskowych, orzechów nerkowca, orzechów włoskich, a także z kasztanów jadalnych, kokosa.

Mąki orzechowe mogą być wykorzystywane zamiast mąki zbożowej do przygotowywania różnego rodzaju potraw. Mąki orzechowe sprawdzają się podczas panierowania mięs i zagęszczania zup, a także robienia placków i naleśników. Z mąki orzechowej można zrobić chleb, gofry, pizzę, a nawet omlet. Ze względu na wyjątkowe właściwości aromatyczne i smakowe jak również sposób wytwarzania, mogą być dodawane na surowo do płatków śniadaniowych, napojów mlecznych, owocowych koktajli, stanowić urozmaicenie diety w postaci posypki na kanapki. Z mąki orzechowej wymieszanej z miodem i odrobiną mleko lub kakao powstaje smaczna i zdrowa pasta – dodatek do kanapek, naleśników, gofrów i deserów.

Jeżeli chcemy oczekujesz zatem więcej od mąki, to zdecydowanie wybierz mąkę orzechową. W porównaniu z mąką zbożową, orzechowa posiada charakterystyczny, przyjemny orzechowy lub kokosowy zapach oraz dodaje charakterystycznego smaku potrawom. Co więcej, skład odżywczy mąki orzechowej jest znacznie lepszy pod względem zawartości błonnika i białka roślinnego, minerałów i witamin (witaminy z grupy B, wit. E, magnez).
Mąki orzechowe to dobry wybór dla tych, którym zależy na spożywaniu produktów o najwyższej jakości i wartości odżywczej. Mąkę orzechową – w przeciwieństwie do zbożowej można przyrządzić samodzielnie w domu – wystarczy kupić odpowiednią ilość orzechów i zmielić orzechy w młynku do kawy lub blenderze, uważając, żeby mielenie nie trwało zbyt długo i nie wytrącił się tłuszcz.
Wadą tego rodzaju produktów jest niestety dość wysoka cena. Mąki orzechowe nie zawsze są łatwo dostępne w supermarketach. Można kupić je w sklepach ze zdrową żywnością oraz w niektórych delikatesach.

Naleśniki z mąki orzechowej:

Składniki (10 sztuk)

3/4 szklanki mąki orkiszowej
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki mąki orzechowej
1 i 3/4 szklanki mleka orzechowego
łyżeczka cukru
jajko

Przygotowanie:

Do miski przesiewamy mąki, dodajemy jajko, mleko i cukier. Miksujemy.
Naleśniki smażymy na delikatnie natłuszczonej, dobrze rozgrzanej patelni.

Energia: 986kcal Białko: 37g Tłuszcze: 44,3g Węglowodany: 113g

Mąki owocowe i warzywne

Mąka bananowa

W 100 g mąki bananowej są 4 g białka i 80 g węglowodanów, natomiast nie ma tłuszczu. Mąka bananowa ma 355 kcal w 100 g. Zawiera dużo skrobi co sprawia, przedłuża uczucie sytości. Łatwo rozpuszcza się w płynach, nie ma charakterystycznego smaku co dzięki czemu może być dodawana do różnych potraw bez obawy, że wszystkie będą smakowały jak tropikalne owoce.
Mąka bananową pod względem przydatności możemy porównać do mąki pszennej, nadaje się do wypieków ciasta, chleba, wyrobu makaronów i jako zagęszczacz do sosów, do przygotowywania gofrów, naleśników. Oprócz tego może być jedzona na surowo, np. w koktajlach. Używa się jej mniej niż mąki pszennej, ponieważ zawiera dużo skrobi i przygotowane potrawy mogą być twarde.
Można ją kupić w sklepach internetowych i w niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Ze względu na dość wysoką cenę jest mniej popularna od innych rodzajów mąk bezglutenowej, np. kokosowej.

Bananowe ciasto z borówkami

Składniki (12 porcji)

200 g mąki bananowej
2 łyżki kakao
3 łyżki ksylitolu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
4 łyżki masła klarowanego
4 jajka
2 łyżeczki octu jabłkowego
2 łyżki mleka kokosowego (płynnego)
2 garści borówek (leśnych lub amerykańskich)
olej kokosowy do posmarowania

Przygotowanie

Mąkę przesiewamy przez sitko razem z kakao i sodą oczyszczoną. Dodajemy ksylitol. Mieszamy.Za pomocą miksera łączymy wszystkie mokre składniki poza mlekiem kokosowym. Następnie stopniowo, cały czas mieszając, dodajemy składniki suche. Na końcu, wciąż mieszając, powoli wlewamy mleko kokosowe. Pilnujemy przy tym konsystencji, która powinna przypominać ciasto do muffinów. Formę nacieramy olejem kokosowymi, wykładamy papierem do pieczenia i znów smarujemy olejem. Wylewamy ciasto do formy 26x12cm i wrzucamy borówki, tak aby zatopiły się w cieście. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175°C na ok 30 minut. Ciasto nakłuwamy wykałaczką. Jeśli jest sucha wypiek jest gotowy.

Energia: 1674 kcal (1 porcja: 140kcal) Białko: 38,9g Tłuszcze: 87,5g Węglowodany: 200g

Mąka z ciecierzycy

Ciecierzyca należy do grupy roślin strączkowych. Coraz bardziej popularne jest zastosowanie jej w postaci mąki. Powstaje przez zmielenie jej suchych, uprażonych nasion zmielenie namoczonych, a nawet lekko już sfermentowanych nasion (dzięki czemu białko staje się lepiej przyswajalne). Produkt ten jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością, w sklepach internetowych.

Możemy zrobić ją również w domu za pomocą młynka lub blendera. Warto ją wprowadzić do jadłospisu z uwagi na: zawartość błonnika – zapobiega zaparciom, stabilizuje poziom glukozy we krwi, zapewnia uczucie sytości, białka (aż 20% składu) – stanowi świetną alternatywę dla białka zwierzęcego, potasu – sprzyja obniżeniu ciśnienia, magnezu – reguluje pracę układu nerwowego, jest także bogata w kwas foliowy, ale niestety jest on dość nietrwały i rozkłada się pod wpływem temperatury.

Mąka z cieciorki znacznie różni się od pszennej mąki. Nie zawiera glutenu i raczej nie nadaje się do lekkich wypieków. Nie nadaje się do przygotowania ciasta drożdżowego czy puszystych gofrów. Mimo to ma dość szerokie zastosowanie w kuchni, możemy jej użyć np do: zagęszczania zup i sosów, placków i naleśników, jako zdrowszy zamiennik bułki tartej i jajka w ciastach czy kotletach – jest kleista, scali ciasto, nada się także na panierkę.

Migdałowe ciastka z mąki z ciecierzycy

Składniki (9 sztuk)

1 szklanka drobnej mąki z ciecierzycy
½ szklanki płatków migdałowych lub posiekanych migdałów
⅓ szklanki oleju rzepakowego
4 łyżki syropu klonowego lub z agawy (więcej, gdy wolicie słodsze)
1 łyżka mielonego siemienia lnianego
2 łyżki ciepłej wody
½ łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli
odrobina ekstraktu z wanilii lub miąższ z połowy laski

Przygotowanie:

W mniejszej misce zalej siemię lniane wodą i odstaw na chwilę. W międzyczasie do większej miski mąkę z ciecierzycy przesiej przez sito razem z sodą oczyszczoną, wanilią i solą. Do siemienia dodaj olej i syrop. Wszystko dokładnie wymieszaj, a następnie wlej mokre składniki do większej miski, łącząc wszystkie składniki łyżką. Na koniec wmieszaj migdały. Ciasto odłóż na minimum godzinę, aż ciecierzyca wchłonie wodę i ciasto lekko zastygnie. Piekarnik nagrzej do 170°C, blachę wyłóż papierem do pieczenia i układaj na niej małe uformowane kulki i spłaszczaj je lekko zwilżonymi palcami. Ciastka piecz przez około 12 – 15 minut, aż będą rumiane i chrupiące z zewnątrz. Przechowuj je do 3 – 4 dni w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby nie wyschły. Koniecznie podawaj z lekko podgrzanym mlekiem sojowym lub roztopioną czekoladą.

Energia: 1586 kcal (1 porcja:176kcal) Białko: 43,4g Tłuszcze: 105g Węglowodany: 125g

Mąka orzechowa, bananowa czy z ciecierzycy nada nowy smak znanym i lubianym potrawom.