Dieta sirtfood – trend dietetyczny wypromowany przez gwiazdy

Dieta sirtfood - trend dietetyczny wypromowany przez gwiazdy

Od czasu do czasu świat obiegają doniesienia o spektakularnych metamorfozach znanych osobistości i od razu wszyscy chcą wiedzieć, jaką dietę stosowała gwiazda, by wykorzystać ją na swoje potrzeby. Dieta sirtfood stała się popularna za sprawą Adele – dzięki niej brytyjska piosenkarka schudła kilkadziesiąt kilogramów. Na czym więc polega ta dieta i czy warto ją stosować?

Wszystko zaczęło się od książki „Dieta SIRT” napisanej przez dietetyków pochodzących z Anglii – Aidana Gogginsa i Glena Mattena. W ramach testów metody prowadzonych przez nich przed publikacją książki, osiągnęli oni zaskakujące rezultaty. Osoby poddane próbom chudły bowiem średnio 3,2 kilograma tygodniowo. Tradycyjnie dietetycy utrzymują, że zdrowa i bezpieczna redukcja masy ciała powinna wynosić od 0,5 do 1 kg na tydzień. Można więc powiedzieć, że to przełomowy wynik, który powinien zmienić całkowicie podejście do odchudzania. Czy jednak jest tak naprawdę? Czy taka dieta jest zdrowa i bezpieczna?

Czym jest dieta SIRT?

Dieta SIRT opiera się na aktywacji sirtuin, białek enzymatycznych, które mogą oddziaływać na nasze geny – dezaktywować te mogące przyczynić się do powstawania stanów chorobowych np. choroby Parkinsona, Alzheimera czy miażdżyca, a aktywować te pożyteczne, w tym tzw. gen długowieczności. Sirtiuny przyspieszają także metabolizm, poprawiają funkcjonowanie układu hormonalnego i działanie gospodarki glukozowo-insulinowej. Syntezę sirtuin wspierają polifenole, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz leucyna. Wszystko to brzmi bardzo obiecująco. Jednak haczyk tkwi w tym, że sirtuiny do aktywacji wymagają stosowania bardzo niskokalorycznej diety, dostarczającej maksymalnie 1500 kcal dziennie. Niestety, jak w przypadku wszystkich restrykcyjnych diet zapewniających szybką redukcję wagi, początkowa utrata kilogramów wiąże się głównie ze spadkiem nawodnienia organizmu i uszczupleniem zapasów glikogenu mięśniowego, a nie z faktyczną redukcją tkanki tłuszczowej.

Zasady diety SIRT są bardzo proste. Dzieli się ona na 3 etapy. Pierwszy etap trwa tydzień. W tym czasie przez 3 dni trzeba pić 3 koktajle z jarmużem, selerem, cytryną, rukolą, pietruszką i zieloną herbatą oraz jeść jeden pełny posiłek dziennie. Całkowita dzienna kaloryczność diety nie może przekroczyć 1000 kcal. Przez 4 kolejne dni zwiększamy kaloryczność do 1500 kcal – można wypić 2 zielone koktajle oraz zjeść 2 pełne posiłki. Drugi etap diety sirtfood to 2 tygodnie, w ciągu których pijemy 1 koktajl i jemy 3 posiłki dziennie. Po tych 3 tygodniach nie musimy już liczyć kalorii, ale zalecane jest wybieranie jak największej liczby produktów aktywujących sirtuiny. Produkty te to: kapary, papryka chili, jarmuż, lubczyk, rukola, czerwona cykoria, kasza gryczana, soja, oliwa z oliwek, kakao, gorzka czekolada, matcha, kurkuma, orzechy włoskie, czerwona cebula, truskawki, borówki, daktyle, czerwone winogrono, czerwone wino.

Zasadą, która obowiązuje na wszystkich etapach jest jedzenie ostatniego posiłku około godziny 19 i zachowanie minimum 1,5 h odstępu pomiędzy posiłkami. 

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania diety SIRT jest planowanie ciąży, ciąża oraz karmienie piersią. Nie powinny jej także stosować osoby przewlekle chore. W trakcie 2 pierwszych etapów należy zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej, ograniczając się do spacerów czy krótkich sesji jogi.

Podsumowanie

Podsumowując, dieta SIRT może przynosić spektakularne wyniki w redukcji wagi, jednak zrealizowanie jej 2 pierwszych etapów może być ogromnym wyzwaniem ze względu na skrajnie niską kaloryczność. Dieta ta nie uwzględnia też naszych indywidualnych potrzeb – bez względu na realne zapotrzebowanie na energię mamy przyjmować tyle samo kalorii. Osoba, której całkowite zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 1800 kcal zniesie to znacznie lepiej niż ktoś, kto dziennie potrzebuje 2500-3000 kcal. Na plus diety SIRT przemawia odkrycie roli sirtuin jako związków o dużym potencjale dla naszego zdrowia i dobrostanu, warto więc włączyć produkty je aktywujące do codziennego jadłospisu i pić zielone koktajle, ale lepiej przy tym stosować tradycyjną dietę redukcyjną, która być może nie zapewni tak szybkiej utraty wagi, ale na pewno proces ten nie będzie tak wymagający i potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia. 

 

Bibliografia: 

  • “Dieta SIRT. Przełom w dziedzinie zdrowego stylu życia i odchudzania” Aidan Goggins, Glen Matten, Laurum 2017.