Zdrowe ferie z dzieckiem w kuchni

Twoje Dziecko ma Ferie? Wykorzystaj ten czas na kulinarną i prozdrowotną edukację!

W czasie ferii, Twoje dziecko ma więcej czasu, może warto byście spędzili go razem w kuchni? Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci warto zaczynać od najmłodszych lat.

Przedstawiamy kilka zasad, które pomogą Ci w edukacji żywieniowej Twojego Dziecka:

1. Wykorzystaj zainteresowanie Dziecka nowościami: nowe potrawy, smaki i zapachy. Możesz wybrać się z Dzieckiem w kulinarną podróż i zaproponować produkty, które jedzą Dzieci w innych częściach Świata.

2. Zaangażuj Twoje Dziecko w zakupy, pozwalając mu dokonywać właściwego wyboru oraz zachęcaj do czynnego udziału w układaniu menu i przygotowywaniu posiłku dla całej rodziny. Potrawy samodzielnie przygotowane lepiej smakują.

3. Zapewnij Dziecku spokojną atmosferę podczas spożywania posiłku. Posiłek jest czasem przeznaczonym na jedzenie, a nie zabawę czy oglądanie telewizji.

4. Pamiętaj, że nie wolno zmuszać Dziecka do jedzenia w porach, w których nie jest ono głodne, doskonale się bawi lub jest zmęczone. Pamiętaj że zabawa i ruch na świeżym powietrzu wzmagają apetyt.

5. Nie nagradzaj Dziecka słodyczami za zjedzenia dania głównego, utrwalisz w ten sposób przekonanie, że jedzenie jest przykrym obowiązkiem.

6. Kontroluj oddziaływanie reklam na Twoje Dziecko. Spokojnie wyjaśniaj, co jest naprawdę dobre i zdrowe.

7. W zasięgu wzroku Twojego Dziecka powinny znajdować się tylko zdrowe produkty.

8. I złota zasada: Twoje Dziecko uczy się przez obserwację i naśladownictwo. Dlatego nie możesz nakazywać Twojemu Dziecku jedzenia rzeczy, których sam nie spożywasz. Tym bardziej nie wolno Ci zabraniać Dziecku spożywania produktów, po które sięgasz w Jego obecności. Pamiętaj! Zakazany owoc smakuje lepiej, dlatego zainteresowanie Twojego Dziecka produktami niezdrowymi jest wyższe niż innymi.

Ciekawe propozycje:

Dziecko w kuchni wcale nie musi przeszkadzać. Polecamy artykuł i książkę na ten temat.

Odwiedź z Twoim Dzieckiem Tajemniczą Kuchnię, znajdziesz tu: filmiki jak gotować z Dzieckiem, konkursy i grę Mistrz Tajemniczej Kuchni dla Twojego Dziecka.

Mój Dietetyk przygotował dla Ciebie propozycje na zdrowe, szybkie i smaczne potrawy dla Twojego Dziecka:

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje Dziecko ma prawidłowo zbilansowany jadłospis, zasięgnij porady dietetyka, który pokaże Ci jak powinna wyglądać dieta dla Twojego Dziecka. Uwzględni zapotrzebowanie energetyczne, stan odżywienia, aktywność fizyczną i preferencje smakowe Twojej Pociechy, a Ty będziesz spokojna, że dostarczasz Twojemu Dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych.